Intel: 32nm procesory pro servery, desktopy i notebooky na dohled

23. 8. 2009

Sdílet

I když v září přijdou na trh teprve první 45nm procesory postavené na architektuře Nehalem určené pro mainstreamové notebooky a desktopy, Intel již vyhlíží příští generaci, která bude postavena na 32nm výrobním procesu.

Intel chystá detaily o nové 32nm architektuře, označované jako Westmere, prezentovat za měsíc na pravidelném IDF, které se uskuteční tentokrát v San Franciscu. Konkrétně to bude ve dnech 22. – 24. září. Procesory postavené na architektuře Westmere mají být k dispozici pro servery, desktopy i notebooky a začnou být dodávány již v roce 2010. Jejich vzorky jsou však pro výrobce PC k dispozici již nyní a sériová výroba má být podle plánů spuštěna během čtvrtého čtvrtletí letošního roku.

Hlavní výhodou nových 32nm procesorů má být díky pokročilé technologii výroby lepší potenciál v oblasti výkonu a spotřeby, přičemž i jejich výroby by měla být efektivnější, neboť z jednoho waferu bude možné vyrobit více kusů čipů, než je tomu u 45nm variant. Procesory také v sobě budou integrovat i grafický čip a jeho úzké propojení s jádrem CPU by mělo přinést opět zvýšení výkonu a menší spotřebu. Grafické jádro však má být vyráběno stále ještě 45nm procesem.

V oblasti serverů se na IDF má mluvit o platformě Westmere-EP a právě možnosti nových procesorů v serverech mají být Intelem nejvíce zdůrazňované, neboť kromě úspor by měly nové čipy přinést i další funkce určené pro firemní sféru týkající se např. bezpečnosti. Jinak se bude jednat de facto o zmenšenou verzi architektury Nehalem. Tu Intel sice prezentoval jako výrazný pokrok, ovšem podle Deana McCarrona, vedoucího analytika společnosti Mercury Research, byla hlavním problémem cena těchto systémů při jejich uvedení, které nebyly k sehnání pod 1000 dolarů. Podle McCarrona by právě přechod na 32nm výrobní proces měl přinést zlevnění a také rozšířené této architektury Intelu i do levnějších systémů.

Intel již letos ohlásil, že na 32nm proces chce přejít co nejrychleji, jak to bude možné a během následujících dvou let chce investovat do modernizace svých továren v této souvislosti 7 miliard dolarů a od této investice si slibuje mimo jiné i zvýšení náskoku před konkurenční společností AMD, které s přechodem na 32nm proces v nejbližší době nepočítá.

Jako první by měly být uvedeny čtyřjádrové modely se 4 MB cache, které budou integrovat paměťový řadič. Frekvence by měly zůstat podobné jako u dosavadních modelů, nicméně zástupci Intelu tvrdí, že při stejném taktu nabídnou chystané procesory značně lepší výkon, hlavně ve srovnání s architekturou Core 2, neboť budou umožňovat zpracování dvou vláken každým jádrem. Mezi delší benefity notebookových procesorů, které ponesou kódové označení Arrandale, má patřit delší výdrž provozu na baterie a také vyšší grafický výkon. Desktopové verze budou nést kódové označení Clarkdale.

Dean McCarron je také přesvědčený, že Intel by na IDF mohl prezentovat i čipy označovaní jako Larrabee, které kombinují jádra x86 procesorů a mají být určené pro zpracování náročných grafických výstupů. Na trh by toto řešení pak mohlo přijít také na začátku roku 2010.