Do pozice středoevropského premianta v oblasti analýzy velkých dat české firmy staví i fakt, že dalších 8,5 % firem se chystá využívat big dat ještě v průběhu roku 2015. Výsledky průzkumu byly zveřejněny u příležitosti uvedení nových procesorů Intel Xeon E7v3.
Jak zjistila společnost Intel ve svém průzkumu, cyklus obměny serverových systémů se za poslední rok zrychlil. Zatímco v roce 2014 deklarovalo 8 % českých firem, že obměňuje servery v pevně nastaveném intervalu tři roky a méně, v roce 2015 to je 12 %.
Nicméně i tak to znamená, že výrobci počítačových technologií doporučovaný tříletý cyklus obměny firemního hardwaru nedodržuje 58 % českých firem, dalších třicet procent firem přiznává, že nemá nastavený žádný cyklus.
Tomu odpovídá průměrné stáří serverů ve firmách: plných 63 % firem využívá na zpracování dat servery staré čtyři roky a více, 18 % serverů je dokonce starších než pět let, což z nich činí energetické „otesánky“ a negativně ovlivňuje jejich výkon. Návratnost investice do nových serverů se v průměru pohybuje na úrovni devíti měsíců, nejsou zdaleka ojedinělé případy, kdy klesne jen na dva měsíce, přesto bezmála dvě třetiny českých firem spravuje svá data na serverech starých čtyři roky a více.
Pouze s obměňovaným serverovými technologiemi bude pro firmy možné držet krok s neustále se zvyšujícími objemy dat, která generují především mobilní zařízení. Roční nárůst zpracování dat v posledních letech vysoce přesahuje padesát procent a s příchodem internetu věcí dále poroste: do roku 2020 by mělo být k síti připojeno 30 miliard zařízení, která budou generovat enormní objem dat.
V průzkumu společnosti Intel ve čtyřech středoevropských zemích České republice, Maďarsku, Polsku a Slovenské republice odpovídalo celkem 576 firem o velikosti nad sto zaměstnanců.