Aktualizace je určena pro všechny starší procesory Core 2 - přesněji pro dvoujádrové modely Core 2 Duo E4300 a E4400, E6300, E6400, E6600, E6700 a X6800, pro čtyřjádrové stolní modely Q6600, QX6700 a QX6800, chyby se také týkají mobilních verzí řady T5000 a T7000 a taktéž serverových řad Xeon 3000, 3200, 5100 a 5300. Jak je patrné z výpisu, chyby se nevyskytují v nových revizích procesorů (například modely Pentium Dual Core, Celeron 4x0 a 1 333 MHz FSB Core 2 Duo E6x50), což by naznačovalo, že Intel o těchto chybách věděl poměrně dlouhou dobu a v návrhu nových revizí je opravil (od toho také jsou, že ano).
Podle informací Intelu i Microsoftu má tento patch opravovat drobné chyby v uvedených mikroprocesorech, a to formou updatování mikrokódu procesoru. Mikrokód procesoru je vyhrazené místo v paměti každého CPU, do kterého se může vkládat jakýsi kód upravující chod procesoru způsobující jeho odlišnou funkci oproti stavu bez této aktualizace. Defakto se tím přeprogramovává samotné CPU a vývojáři tak mají prostor pro opravu drobných chyb, které nestihli odladit během testování předprodukčních vzorků. O aktualizaci a nahrání posledních verzí mikrokódu se stará výrobce základní desky, který v každém update BIOSu přidává nejen podporu pro nové procesory, ale zároveň může upravovat chod těch starších. Dobrým příkladem nechť podpora nových procesorů se stejným modelovým označením, ale různou výrobní revizí. I když se procesor fyzicky i parametry tváří identicky, liší se právě různými úpravami uvnitř jádra (ty v sobě zahrnují právě opravy známých chyb) a proto pro procesor vyrobený předchozí revizí je potřeba nahrát větší množství opravných informací než u modelu s nejnovější revizí, který již má chyby opravené fyzicky. Proto je v zájmu uživatelů neustále udržovat aktuální BIOS, který zajišťuje update procesoru již ve fázi nabootování. Pokud se tak nestane - a ruku na srdce, kdo má čas kontrolovat 2x týdně aktualizace BIOSu na všech počítačích v domácnosti, v kanceláři atp. Právě pro tyto případy Microsoft vydal aktualizaci ve formě update svého opračního systému, která se nahraje do paměti ještě před spuštěním samotného OS a umožní tak opravit objevené chyby v procesorech a tím zvýšit jejich stabilitu.
Pokud tedy máte výše popsaný procesor a nejste si jisti, zda máte aktuální BIOS na své základní desce, použijte následující odkazy:
Tento update není brán jako bezpečnostní a tedy vyžaduje ověření pravosti kopie operačního systému.
- - Petr Matuška