Intel: Nové procesory Atom porušují „zákon“

14. 6. 2009

Sdílet

Zákon, o kterém je tu řeč, je totiž takzvaný Mooreův zákon. Ten platí v oblasti polovodičů již řadu desetiletí, nicméně podle všeho bude porušen u příští generaci levných a úsporných čipů Atom s kódovým označením Pineview.

Gordon Moore je jedním ze spoluzakladatelů společnosti Intel a jím vyslovený zákon (či spíše pravidlo, neboť se nejedná o zákon v pravém slova smyslu, jako např. ve fyzice) se nejčastěji interpretuje tak, že výkon počítačových čipů se každých 18 měsíců zdvojnásobí (původně se mluvilo o množství tranzistorů, ale později se toto číslo přeneslo i na samotný výkon čipů). Sám Intel pak platnost tohoto principu donedávna potvrzoval. Nově chystané Atomy však podle všeho žádný výrazný nárůst výkonu nenabídnou, jak je zřejmé ze specifikací, které unikly tento měsíc.

Chystané procesory Atom s kódovým označením Pineview budou k dispozici v jedno- či dvoujádrovém provedení a na frekvenci 1,66 GHz, což je rychlost podobná nejčastěji používaným dosavadním modelům Atomu. Stejně tak grafický čip GMA 500, který Intel plánuje párovat s novými Atomy bude jen lehce výkonnější, než ten stávající.

Sám Intel si je tohoto faktu vědom a jeho zástupci tvrdí, že největší potenciál čipů Pineview je v tom, že procesor Atom bude nyní integrovaný s paměťovým řadičem a grafickým jádrem společně v jednom pouzdře.

Komponenty tak budou v blízkosti procesorového jádra (či jader), čímž odpadne zbytečná komunikace přes čipset a vznikne tak úzce integrovaná platforma, která však bude jen trochu rychlejší, než dosud nabízená řešení Intelu, tvrdí Nathan Brookwood, analytik společnosti Insight 64.

Další výhodou pro Intel je to, že základní desky v netboocích budou moci obsahovat méně součástek a budou tak levnější, což se může příznivě projevit i na cenách výsledných produktů. To by také mělo přinést menší spotřebu energie a je možné, že některé netbooky s novými Atomy se obejdou i bez aktivního větráčku a budou moci pracovat zcela neslyšně.

Jen pro zajímavost, samotný Gordon Moore se již před lety domníval, že jeho prognózu bude potřeba poupravit nejpozději v roce 2010, kdy zákony kvantové fyziky přestanou umožňovat pravidelný nárůst výkonu, způsobený především technologiemi pro zmenšování velikosti tranzistorů. Jak je tedy vidět, nebyl příliš daleko od pravdy, i když v oblasti mainstreamových procesorů je ještě stále prostor, kam lze jejich výkon posouvat.

Co se týká čipů Atom, analytici jsou přesvědčeni, že jim však výrazně roste konkurence a to hlavně ze strany procesorů postavených na jádru ARM, jež jsou levnější a ještě více energeticky úspornější. Také nVidia se bude snažit využít situaci a její netbooková plarforma Ion s grafickým čipem GeForce 9400M nabízí výrazně vyšší výkon, než čipset 945 Express od Intelu. Nicméně je i výrazně dražší, ale např. na veletrhu Computex bylo k vidění asi 20 různých modelů přenosných počítačů postavených právě na této platformě. nVidia se navíc bude snažit v netboocích prosazovat svoje čipy Tegra a to, že Intel u nové generace Atomů příniš nezvýší rychlost jí může příznivě nahrávat...