Intel: Osamostatněné továrny AMD musí zaplatit za x86 licenci

18. 3. 2009

Sdílet

Společnost Intel požaduje po GlobalFoundries, bývalém výrobním ramenu rivala AMD, zaplacení dlužné částky za poskytnutí licence nadvýrobu procesorů x86.

Intel v pondělí upozornil konkurenčního výrobce AMD na pravděpodobné porušení podmínek licenčního ujednání, když AMD vytvořil GlobalFoundries. Tato křížová licenční smlouva dává AMD přístup k procesoru x86 a dalším technologiím ve vlastnictví Intelu.

„AMD má dohodu s firmou Intel a třetí stranou, zastoupenou GlobalFoundries, která však nemá žádné právo na využívání našich technologií“ říká mluvčí Intelu, Chuck Mulloy. „Vždy jsme byli ochotni poskytnout licenci na naše technologie a patentová práva výměnou za reálnou cenu. Jediné, co vyžadujeme, je diskuze.“ Intel však nebyl firmou GlobalFoundries kontaktován a ani s ním problém patentové licence nebyl diskutován. „V tuto chvíli je to mezi Intelem a AMD“ dodává Mulloy.  Spor Intelu a AMD ohrožuje technologickou vazbu, na které jsou obě společnosti závislé. Intel ve svém oznámení AMD totiž varoval, že mu může zrušit právo na používání svých patentů.

Odpověď z druhé strany, tedy AMD, přišla vzápětí. O celé záležitosti již informovala americkou bezpečnostní a obchodní komisi a zároveň vrátila Intelu úder, když upozornila na fakt, že už samotné zveřejnění problému Intelem je porušení podmínek křížové licenční smlouvy. Toto tvrzení však Intel odmítá. Přerušení vzájemného přístupu k portfoliu technologií by však bylo bolestivé jak pro AMD, tak i pro samotný Intel. I přes svá optimistická vyjádření totiž zůstává faktem, že Intel je závislý na využití technologie pro více-jádrové procesory, kterou používá pro některé své čipy, mezi nimi i pro Nehalem.

Spor s AMD přichází v době pro Intel velmi nepříjemné. Intel totiž aktuálně čelí obvinění antimonopolních úřadů na svých klíčových trzích. Není přitom bez zajímavosti, že iniciátorem tohoto obvinění je právě AMD. Ve své obraně proti antirustovým tvrzením Intel několikrát prohlásil, že i přes úspěch procesoru x86 je prostředí na trhu stále silně konkurenční.

Intel popírá, že by oznámení o porušení licenčních podmínek nějak souviselo s jeho problémy s  antimonopolním úřadem, kterým momentálně čelí. „AMD podepsalo křížovou licenční smlouvu v roce 2001. Je v ní jasně stanoveno, jaká práva má AMD a jaká Intel. AMD však tyto meze překročil a naše kroky tak nemají nic společného s žádným z antirustových obvinění z celého světa. Jednoduše podepsali smlouvu a my jsme jen chtěli, aby dodržovali její podmínky“ uvádí fakta na pravou míru Chuck Mulloy.