Interní cloudy: Víc než jen virtualizace (2.)

2. 7. 2010

Sdílet

Virtualizace předznamenává začátek velkých změn ve firemním pojetí IT – na scénu rázně vstupují privátní cloudy, virtualizovaná pracoviště zaměstnanců či samoobslužné aplikační portály.

Dokončení včerejšího článku...

Zatímco mnoho dodavatelů se vypořádalo s jedním nebo více aspekty procesu vytváření cloudu, někteří další tvrdí, že jejich platformy jsou už samy o sobě natolik robustní, že mohou vytvořit základ pro privátní cloudy. Například VMware přejmenoval své nejnovější vydání virtualizačního softwaru na „cloudový operační systém“ a softwarové balíčky pro vytváření cloudu jsou dostupné také od firem Platform Computing, 3tera, Eucalyptus Systems či od dalších dodavatelů.

vSphere 4 od VMwaru zatím není kompletní platformou pro vytváření cloudů, protože postrádá samoobslužné nasazování či automatický provisioning a účtování, ale u VMwaru lze podporu těchto funkcí očekávat v budoucnu, tvrdí Staten.

Software ISF od firmy Platform Computing zase agreguje servery, úložiště, síťové nástroje a hypervisory, aby vytvořil sdílený pool fyzických a virtuálních prostředků. „Je to možná nejkomplexnější software pro vytváření cloudů,“ myslí si Staten a poznamenává, že obsahuje stroj pro distribuci zátěže, vrstvu agregace infrastruktury, samoobslužný portál pro správce IT, měření a monitoring a dále robustní rozhraní API pro integraci s nástroji třetích stran.

„SAS jako dodavatel řešení business intelligence interně používá ISF v rámci pilotního provozu k vytváření samoobslužného portálu pro vývojáře, kterým umožňuje rychlý a spolehlivý provisioning a nasazení výpočetních a aplikačních prostředků,“ uvádí  Cheryl Doningerová, ředitelka výzkumu a vývoje pro podnikovou výpočetní infrastrukturu společnosti SAS. Společné sdílení prostředků serveru, úložiště a sítě odstraní neefektivitu v dříve používané metodě nasazování zákaznických výpočetních konfigurací pro jednotlivé skupiny výzkumu a vývoje.

Firma SAS zvolila řešení Platform ISF, protože potřebuje podporovat více hypervisorů a také chtěla, aby její cloud obsahoval fyzické a virtuální servery, přičemž tyto možnosti nebyly podporovány platformou VMware vSphere. „I když se virtualizační technologie zlepšuje, stále se bere v potaz při přechodu z fyzického na virtuální nasazení kritérium výkonu,“ upozorňuje Doningerová.

Firma Eucalyptus Systems, tvůrce open source řešení, poskytuje linuxově založenou platformu, která se instaluje na stávající hardware a je navržena tak, aby „internímu datovému centru umožnila pracovat podobně jako činí Elastic Compute Cloud Amazonu ve veřejném prostředí,“ tvrdí Rich Wolski, spoluzakladatel a technologický ředitel společnosti Eucalyptus Systems. „Samotná virtualizace nedává uživatelům kontrolu nad vlastními prostředky,“ vysvětluje Wolski, „proto produkty jako Eucalyptus přinášejí samoobslužné rozhraní a sdílení prostředků.“

„Uživatelé mohou nakonfigurovat jednotlivé části cloudu přesně tak, jak chtějí – stejně jako to dělají u Amazonu,“ tvrdí Wolski. „Cloud umožňuje uživatelům získat mnohem větší kontrolu nad částí infrastruktury, kterou jsou oprávněni používat. Bez cloudu musí vše kontrolovat správce.“

Závěrem
Zavádění privátních cloudů je v současné době relativně nízké, ale v následujících několika letech se očekává významné oživení trhu. Kromě výhradně softwarových produktů, jako jsou Platform ISF nebo Eucalyptus, prodávají společnosti jako IBM nebo HP kombinace hardwaru se softwarem, které pracují podobným způsobem, ale nemají výhodu opětovného využití stávajícího hardwaru.

Analytická společnost Gartner předpovídá, že až do roku 2012 budou IT organizace investovat více do služeb privátního cloudu než v oblasti poskytovatelů externích cloudů.

„Služby privátního cloudu budou odrazovým můstkem k budoucím službám veřejného cloudu,“ tvrdí Gartner. „U mnoha velkých organizací budou služby privátního cloudu vyžadovány po mnoho let a mezitím nabídka veřejných cloudů dosáhne své vyspělosti.“