IoT čeká v roce 2020 velký vzestup, ale bezpečnost stále nebude dostatečná

15. 11. 2019

Sdílet

 Autor: NicoElNino @ fotolia.com
Hype křivka IoT už překonala ta největší očekávání i nejhorší propady a ustaluje se: A ukazuje, že jak pojem samotný, tak související technologie tu s námi budou i dál.

Explozivní růst, který předpovídají všechny velké analytické společnosti včetně Gartneru, ale předežene vznik komplexních řešení a bezpečnostních záplat. Zjednodušeně řečeno – zatímco počet IoT zařízení masivně stoupne (Gartner kupříkladu uvádí 5,8 miliard zařízení internetu věcí k roku 2020), tak jejich bezpečnost bude stále špatná a dostupnost úplných, funkčních řešení jen zřídkavá.

Součástí problémů je podle části analytiků hlavně rozdělení IoT výrobců do dvou hlavních proudů: Těch firem, který mají hodně odborníků a nápadů, ale málo reálných zkušeností a velkých prodejců, kteří operují na množství vertikálních trhů bez větší sofistikovanosti produktů.

Prakticky žádný prodejce tak nedokáže dodat sjednocené, vzájemně komunikující řešení internetu věcí – roztříštěnost trvá a trvat bude zřejmě i dál.

Nejhůře je na tom zabezpečení. Implementace průmyslového IoT může podle Patricka Filkinse z IDC přímo vyzývat hackery ke zneužití bezpečnostních zranitelností. „IoT je pro IT administrátory masivním rizikem,“ říká. „Do systému si pouštíte stovky tisíc levných, rizikových zařízení.“

ICTS24

Aby šlo IoT dobře škálovat, je nutné ceny srážet na minimum – jenže potom bezpečnost značně trpí, což je samozřejmě stav nejen nežádoucí, ale hlavně neudržitelný.

Jedním z řešení by podle viceprezidenta firmy 451 Research Christina Renauda mohlo být využití behaviorální analýzy. I když nebude snadné jednotlivá IoT zařízení zabezpečit, systém založený na strojovém učení, který dokáže rozpoznávat rizikové anomálie, by mohl být řešením.