iPhone lze změnit v čtečku otisků prstů a tváří

15. 4. 2013

Sdílet

 Autor: © Sean Gladwell - Fotolia.com
Policisté a vojáci by již brzy měli být schopni díky iPhonům skenovat oči, tváře či hlas podezřelých subjektů.

Kalifornská společnost Aoptix vydala nové zařízení a aplikaci, které promění běžný iPhone v čtečku biometrických dat. Společnost již dříve získala od Pentagonu zakázku v hodnotě tří milionů dolarů na vývoj své biometrické technologie a představila obal na iPhone s názvem Stratus. Ten je tlustý asi tři centimetry, široký osm centimetrů a dlouhý patnáct centimetrů. Spolu s ním Aoptix zpřístupnil aplikaci Stratus pro iOS. „Z pohledu koncového uživatele je Stratus mnohem menší, lehčí a jednodušší, než nástroje, jež v současnosti používá armáda,“ říká Joey Pritikin ze společnosti Aoptix. „Každý, kdo někdy používal iPhone, bude umět obsluhovat i Stratus.“

V iPhonu stačí spustit aplikaci a systém začne sám vyhledávat tváře. Čtečka, která využívá více než jen kameru foťáku a obličej umí rozpoznat z dálky asi dvaceti centimetrů, při zjištění subjektu automaticky zaostří a pořídí snímek. Citlivý mikrofon telefonu zařídí nahrávání zvuku, o skenování otisků prstů se však musí postarat speciální čtečka umístěná na zadní straně obalu Stratus. Na rozdíl od podobného řešení společnosti Tactivo zde není žádná čtečka karet. Aplikace uživateli umožňuje k pořízené fotografii rychle přidávat textové poznámky či informace o lokaci subjektu při pořizování fotografie, v rámci podpory protokolu SMTP lze biometrická data jednoduše přenášet zpátky do databáze uživatele.

Díky otevřenosti celé technologie mohou uživatelé Stratusu celý systém opatřit vlastními přídavky. Jak však podotkla viceprezidentka Aoptix pro marketing Amanda Northová, Stratus není žádná dolarová aplikace. Aplikace se prodává za 199 dolarů a společnost zatím neuvedla, kolik bude stát potřebný hardwarový obal. I když si zařízení a aplikaci může koupit prakticky kdokoli, Northová dodala, že Stratus není primárně systémem zaměřeným na běžné uživatele. A není také navržen pro každý iPhone – v současné době jsou podporovány pouze iPhone 4 a 4S, a to údajně kvůli požadavkům zákazníků. Nejnovější verze telefonu od Applu podporována není a Aoptix zatím neuvedl, jak se postaví k dalším iPhonům v budoucnosti.

I když společnost nerada mluví přímo o svých zákaznících, je jasné, že jsou z americké vlády. Podle Pritikina má Aoptix smlouvy „s celou řadou vládních agentur, ne jen s Ministerstvem obrany.“ Otázkou však je, jak se například armáda, která preferuje levnější telefony s operačním systémem Android, k dražším iPhonům postaví. Aoptix si údajně vybral iOS proto, že jde o „mnohem bezpečnější platformu.“