Právě iPhone lze považovat za určitý vzor, který dokázal vystihnout uživatelské preference. Podle měření společnosti comScore, vycházejících z údajů v USA, se za poslední rok zvýšila adopce přístrojů s dotykovými displeji o celých 159 %, čímž výrazně překonala nárůst prodeje smartphonů, který v USA za poslední rok i přes zuřící ekonomickou krizi vzrostl o 63 %.
Mark Donovan, senior vice prezident pro oblast mobilních přístrojů v comScore, tento trend okomentoval slovy, že přístroje s dotykovými displeji se u uživatelů stávají stále více populárními a také se jich objevuje stále více mezi novými modely, které míří na trh. Důvodem je pohodlnost ovládání pomocí dotykového rozhraní, které se stává prakticky nepostradatelné s přibývajícími novými službami a možnostmi těchto přístrojů. Tento trend bude podle Donovana dále pokračovat a pomohou mu i nové přístroje postavené na platformě Android, které jsou právě nyní uváděny nebo budou představeny v nejbližší době. I když jsou naměřené údaje jen z USA, lze tento trend do určité míry zobecnit na všechny vyspělé státy, neboť uživatelé zde mají víceméně podobní potřeby a preference.
Mezi přístroji s dotykovými displeji vévodí iPhone s podílem 32,9 %, silnou pozici mají také modely od LG, Blackberry a Palmu. iPhone nastavil jasný trend pro oblast smartphonů, takže není divu, že jeho podíl na trhu je největší, konstatuje Donovan. Nicméně i další hráči nabízí stále propracovanější přístroje a konkurence se velmi přiostřuje.
Nejvíce jsou smartphony s dotykovými displeji používány lidmi z mladší generace, naopak senioři je příliš nevyhledávají.