IsoHunt je zpět, alespoň na chvíli

31. 10. 2013

Sdílet

 Autor: © Rob Byron - Fotolia.com
IsoHunt, v minulosti třetí nejoblíbenější vyhledávač torrentů, je obnoven poté, co byl zrušen kvůli právním krokům, které provedla americká filmová asociace Motion Picture Association (MPAA).

Známý web přivedla zpátky k životu skupina, která není nijak spojená s původním IsoHuntem ani jeho tvůrcem Garym Fungem. Stránka je však pod jejich vedením zpět se stejným vzhledem a uživatelským rozhraním, společně se 75 % z dat, která se podařilo zachránit předtím, než byl IsoHunt přednedávnem soudním příkazem ukončen.

„IsoHunt může být rozhodně nazýván ikonou sdílení souborů. Lidé si na něj zvykli a nechtějí ho prostě nechat jít. Chceme, aby se tito lidé při návštěvě IsoHunt.to cítili jako doma. Hlavním cílem je obnovit web s torrenty a poskytnou uživatelům stejné a povědomé uživatelské rozhraní,“ informoval jeden z anonymních členů nové skupiny.

Některé části nového IsoHuntu zůstávají neaktivní, včetně fóra, uživatelských profilů a komentářů, nicméně zbytek stránky napodobuje originální IsoHunt formou i funkcí.

Fungovo nedávné rozhodnutí uzavřít web a zaplatit MPAA vysoké vyrovnání přišlo kvůli tvrzením, že stránka „podporuje krádeže filmů a seriálů“. Americký federální soud už se web pokusil zrušit v roce 2009, ale IsoHunt pokračoval v provozu přes servery v Kanadě.

„Je smutné vidět mé dítě končit. Ale bojoval jsem dobře, dokončil jsem závod a zůstal jsem loajálním,“ napsal Fung na svém blogu před uzavřením webu. „Deset a půl let IsoHuntu byla dlouhá doba podle jakékoliv obchodní definice, a věčnost mezi internetovými startupy.“

Předseda MPAA Chris Dodd v prohlášení napsal, že vyrovnání poslalo „jasnou zprávu těm, kteří staví své podnikání kolem podporování, umožňování a pomáhání ostatním páchat přestupky proti zákonům na ochranu autorských práv a takoví budou za své činy zodpovídat.“

Ještě není jasné, jaké právní následky bude obnovení IsoHuntu mít, je však jisté, že se nový tým bude s MPAA potýkat v blízké budoucnosti.

bitcoin_skoleni

S pomocí torrentů se kroně nelegálního obsahu šíří i ten legální. Je to jeden z distribučních kanálů, který poskytovatelům digitálního obsahu umožňuje šetřit náklady na infrastrukturu, protože přenáší část zátěže na uživatele, kteří si obsah právě stahují. Využívá ho například Ubuntu k distribuci instalačních disků nebo LibreOffice k distribuci kancelářského softwaru.