Základními principy chytré karantény je:
- Omezit šíření nákazy mezi lidmi, obzvláště zranitelnými částmi populace
- Vyhledání kontaktů nakaženého a rychlé izolování těch, které mohl během pohybu nakazit
- Spoléhání se na zodpovědnost a vědomou spolupráci veřejnosti (což je zároveň nejslabší místo celého konceptu)
Cílem je organicky promořit (čtěte: řízeně dovolit nakažení zdravé části populace, která by se stejně nakazila) populaci tak, aby nebyl přetížen zdravotnický systém země a neumírali zbytečně lidé.
Výhodou je hlavně menší omezení veřejného života lidí, za předpokladu, že budou jednat hygienicky a odpovědně. Komunikace s lidmi ze strany vlády je nutná a klíčová. Různé festivaly a větší akce ale budou i dále zakázány, pokud na chytrou karanténu skutečně dojde; to je zatím nejasné.
Klíčová opatření chytré karantény jsou:
- Široká dostupnost a distribuce zdravotnického materiálu
- Rychlá izolace nakažených a těch, se kterými přišli do kontaktu
- Efektivní a plošné testování
- Informování veřejnosti a zajištění její spolupráce
- Chytrá řešení pro odhalení rizikových míst, obzvláště za pomoci technologií
Důležité je také zamezit ostrakizaci nakažených; to, že má někdo koronavirus, neznamená, že je nezodpovědný, nebezpečný nebo nedodržuje správně hygienické zásady; předpokládejme, že měl prostě jen smůlu.
S virem SARS-CoV-2 způsobující Covid-19 přijde do styku časem většina populace; zbytek, hlavně nejohroženější segmenty jako jsou důchodci, si budou muste počkat na vakcínu.
Klíčová je pro chytrou karanténu vzpomínková mapa, kterou si nakažený vytvoří po pozitivním testu na koronavirus. Z ní určí, kde se pohyboval a s kým mohl mluvit, ideálně pomocí trasování skrze mobilní telefon nebo kreditní kartu.
Řešení samozřejmě vzbuzuje obavy ze špehování a omezování osobních svobod, obavy s nového viru jsou ale prozatím silnější.