Společnost Kaspersky Lab přišla s řešením problému trojského koně Gpcode.
***
Nově objevená varianta trojského koně Gpcode zašifruje postiženému data. Autoři programu potom uživatele vydírají, respektive požadují „výkupné“ za obnovení původních dat (tzv. útok typu ransomware). Podrobnosti: Trojský kůň šifruje soubory a vydírá.
***
Bez privátního klíče sice zašifrované soubory není možné rozšifrovat, postup obnovy však přesto existuje. Virus Gpcode totiž funguje tak, že soubor nejprve zašifruje, čímž vytvoří soubor nový a ten původní pak smaže. Z nástrojů pro obnovu, které jsou zdarma, lze doporučit například PhotoRec šířený pod licencí GPL (původně šlo o nástroj pro obnovu grafických souborů - viz název, nyní ale zvládne širší paletu typů souborů včetně formátů MS Office, PDF, spustitelných souborů a archivů). Existuje i řada podobných sharewarových produktů. PhotoRec může mít problém s obnovou původních názvů souborů a jejich umístění (cest). Kaspersky Lab proto přidává nástroj StopGpcode, který by měl vyřešit i tuto potíž.
V případě nakažení virem Gpcode je samozřejmě důležité použít opravnou utilitu dříve, než dojde k rebootu počítače. Obecně je úspěšnost obnovy tím vyšší, čím méně změn proběhlo na pevném disku. Kaspersky Lab současně doporučuje těm, kteří byli problémem postiženi a vyřešili ho pomocí nástroje PhotoRec, aby podpořili převodem menší finanční částky autora této utility.
Poznámka: Záludnější byl byl virus fungující tak, že by zašifrovaná data vkládal do stejného souboru nebo původní soubor namísto smazání nahradil náhodnými daty.