Naši američtí kolegové se rozhodli vytvořit balíček rad a tipů pro uživatele, které jim mají životnost baterií co nejvíce prodloužit. Podívejme se, co podle nich bateriím v noteboocích prospívá a co jim naopak škodí.
Dnešním lithium-iontovým bateriím, které patří v noteboocích mezi nejpoužívanější, výrazně škodí, když jsou zcela vybíjeny a když jsou v tomto stavu ponechány delší dobu, neboť z nich postupně energie mizí i při nepoužívání a při hlubokém vybití je už nemusí být možné ani znovu nabít. Moderní operační systémy většinou nedovolí „vyždímat“ z baterie úplně všechnu energii a vypnou počítač s předstihem (tato záloha někdy může činit až desítky minut provozu), ovšem pokud si uživatel takto vybitou baterii schová do skříně a po roce ji bude chtít znovu oživit, již nemusí být úspěšný. Toto bývá typicky problém starších notebooků, jejichž majitel si baterii schoval do skříně, aby se „neničila“ a když ji pak po letech chce zprovoznit, je většinou zcela mrtvá.
Velmi škodlivé je pro baterii i teplo, které zkracuje její životnost. Pokud je zastrčená v notebooku, obvykle dochází k jejímu zahřívání od ostatních komponent a je potřeba zajistit její co nejlepší chlazení, například pomocí chladících podložek. Baterii také pomáhají přestávky v používání, takže pokud je notebook dlouhodobě provozován na napájecí adaptér, je vhodné ji zcela vyjmout. V opačném případě dochází k neustálému opakování cyklů nabíjení a vybíjení (i když třeba jen v řádech procent kapacity) a také ke zbytečnému zahřívání. Jak již bylo řečeno, baterii je vhodné skladovat mimo notebook ani ne prázdnou, ale ani ne plně nabitou, ideální je pro ni stav někde mezi. Nikdy nevytahujte baterie v případě, že je notebook v provozu nebo dokonce i v režimu spánku či pohotovosti, ale je nutné jej odpojovat ze sítě, aby nedošlo k poškození hardwaru. To samé platí i o vkládání akumulátoru.
Jedním z mýtů je i doporučení skladovat baterii v zimě, nejlépe v chladničce v plastovém pytlíku. Nicméně v chladničce se sráží i vlhkost, která je velmi nebezpečná a mnohem vhodnější je pro skladování suché místo s pokojovou teplotou, kde na baterii nesvítí slunce, aby jí zbytečně neohřívalo. Ani pak by ovšem baterie neměla být nechána dlouho v nečinnosti a je vhodné ji například jednou za dva až tři měsíce znovu vložit do notebooku, pár hodin ji používat a poté opět vyjmout. Pokud chcete odloženou baterii začít plně využívat, je vhodné nechat ji několik hodin nabíjet do plného stavu a až následně s ní „vyrazit na cesty“.
Pokračování článku najdete zde...