JBL LS80

1. 6. 2010

Sdílet

Historie a okolnosti vzniku řady značek jsou často stejně zajímavé jako jejich nejlepší produkty. Kupříkladu za vznikem kalifornské společnosti JBL stál v roce 1946 geniální konstrukt...

Historie a okolnosti vzniku řady značek jsou často stejně zajímavé jako jejich nejlepší produkty. Kupříkladu za vznikem kalifornské společnosti JBL stál v roce 1946 geniální konstruktér a velmi špatný obchodník James B. Lansing (ten mimochodem propůjčil své jméno i jiné známé značce – Altec Lansing). Lansing dokonce v roce 1949 takříkajíc obětoval JBL svůj život, neboť společnost tehdy zachránilo před krachem deset tisíc dolarů z jeho životní pojistky, vyplacených po Lansingově sebevraždě.
Malý výlet do historie není v případě modelu LS80 v žádném případě samoúčelný. Jedním z významných konstrukčních prvků tohoto špičkového modelu JBL, který sice není žhavou novinkou, ale za zhruba dva roky stihl posbírat řadu ocenění včetně EISA, je totiž speciální zvukovod ve tvaru rohu (bi-radial horn), v němž je umístěn dvoupalcový HF tlakový reproduktor s titanovou membránou. Byla to právě konstrukce zvukovodů, na níž Lansing v třicátých letech pracoval s Johnem K. Hillardem a díky níž se výrazně posunula kvalita reprodukce zvuku a zrodily se první samostatní výrobci reproduktorů.
Tato konstrukční finesa znamená pro LS80 jednu z hlavních předností – velmi vyrovnaný a podrobný přednes ve středním pásmu. Poměrně netradiční je ale i zapojení ostatních měničů (vedle tlakového titanového HF jsou osazeny dva papírové středobasové a jeden ultravysokotónový s membránou z polyesterového filmu) a použití pasivních výhybek – ty jsou tři, s kmitočty 400, 2500 a 8000 Hz, přičemž nejnižší je zapojena pouze na jeden ze středobasových reproduktorů. LS80 jsou tak vlastně třiapůlpásmové.
Velmi detailní a věrné střední pásmo jsme již zmínili, LS80 ale excelují prakticky v celém zvukovém spektru. Výrobce udává (na tuto cenovou kategorii poměrně konzervativní) rozsah 46–38 KHz, který reproduktory rozhodně bez potíží pokryjí. Fantastická je přitom dynamika a množství detailů, které navíc nemizí ani s nižší hlasitostí. Osmdesátky jsme nejprve poslouchali na výtečném receiveru Harman/Kardon AVR 760, kde se projevil jejich talent pro ostřejší rock a živé nahrávky. Podání nástrojů i vokálů je v tomto zapojení výtečné a bezprostřední, basová složka pak naprosto pevná a přirozená, aniž by se snažila dominovat. LS80 jsou navíc velmi univerzální – dobře si budou rozumět s rockem, popem, ale i s blues a jazzem, výtečnou práci odvedou i coby součást špičkového domácího kina. Snad jen v případě vážné hudby jsme nebyli vyloženě nadšeni, ale to je dáno i relativně nižší dynamikou většiny nahrávek tohoto žánru.
Na závěr poslechového testu, který jsme prováděli v příjemném prostředí studia Reactor v Praze 7, jsme LS80 pro poslech SACD připojili na zesilovač Marantz SC11-S1 a CD přehrávač Marantz SA11. Dynamika zůstala při takovém zapojení nezměněna, změnilo se ovšem podání vysokých frekvencí a jemných detailů – zvuk byl měkčí, více audiofilský a poslechový. Dokazuje to značnou flexibilitu i univerzálnost JBL LS80 – jen zřídka lze najít reproduktory pod magickou hranicí sta tisíc, které dokáží stejnou měrou uspokojit jak příznivce hlučnějšího rocku a živých nahrávek, tak nadšence do blues a jazzu v SACD formátu.
Ať už holdujete tichému a klidnému poslechu s lahodnými detaily, nebo potřebujete vyplnit sto čtverečních metrů živým rockem s famózní dynamikou a prostorem, JBL LS 80 to dokáží – a vypadají přitom s leštěnou ebenovou dýhou na stranách naprosto famózně. Je ale přece jen trochu škoda, že výrobce nenabízí jiné barevné provedení bočnic, v této cenové kategorii by na podobnou „drobnost“ měl mít zákazník nárok.

JBL LS 80

Konstrukce: tří a půl pásma s bassreflexem
Frekvenční rozsah: 46 Hz–38 KHz
Výkon: 100 W stálý, 400 W špičkový
Doporučený zesilovač: max. 200 W
Výhybky: 400 Hz – 6db/oktávu, 2500 a 8000 Hz – 24dB/oktávu
Středobasový reproduktor: 2× 200 mm, stíněný
Vysokotónový reproduktor: 50mm titanový, tlakový s bi-radiálním rohem
Ultravysokotónový reproduktor: 19mm polyester, neodymiový magnet
Citlivost, impedance: 90 dB, 6 ohmů
Rozměry a váha: 112 × 26 × 42 cm, 36 kg

Autor článku