Jednou z možných náhrad dnešních LCD a LED displejů mají být takzvané OLED (organic light emitting diode) displeje. I když existují již první komerčně dostupná zařízení s těmito panely – například Sony nabízí již zhruba rok OLED televizor XEL-1, trpí jejich panely již po několika tisících hodinách chodu blednutím a změnou barev.
Tuto vlastnost a tím i celé postavení OLED displejů má zlepšit nová technologie od společnosti Kodak. Ta oznámila, že vytvořila nový OLED materiál označovaný jako EK-GD403, který má mít životnost více než 65 000. Byl to právě Kodak, který jako první vyvinul v roce 1987 OLED technologii, ale díky jejím nedostatkům se jí ani před 20 let vývoje stále nepodařilo prosadit. Nyní konečně přichází šance na změnu.
Nová technologie má zvýšit nejen životnost, ale i svítivost a úspornost, neboť Kodadu se za poslední rok podařilo zvýšit svítivost svých OLED displejů o 50 %. Právě touto vlastností se tyto displeje asi nejvýrazněji liší od konvenčních LCD, neboť obsahují speciální tenký organický film, který sám o sobě vydává světlo v případě, že je stimulovaný elektrickým nábojům. To pak přináší i mnohem větší energetickou účinnost, než s jakou jsme se dosud běžně setkávali. K dalším pozitivním vlastnostem OLED displejů patří pozorovací úhel téměř 180 stupňů a také skutečnost, že netrpí rozostřením obrazu při pohybu jako řada LCD displejů. |
Společnost DisplaySearch, která se zabývá průzkumy trhu, předpovídá, že do roku 2015 naroste trh s OLED technologiemi o více než 17 miliard amerických dolarů. Společnost NanoMarkets pak předpovídá za stejné období růst o více než 5 miliard dolarů.
Více informací o posledním modelu OLED TV od Sony si můžete přečíst v článku Sony předvedla OLED TV silnou necelý milimetr!
Zdroj: ITNews, Kodak zvyšuje životnosť OLED displejov