Proces zabral kolem čtyř měsíců a ukazuje změnu strategie redmondské firmy. Dlouhodobě upadající Skype, který je ve spotřebitelské části v praxi bezvýznamný a v byznysové ho udržuje naživu jen podpora Microsoftu, už zřejmě nebude hlavní platformou americké firmy pro mezifiremní komunikaci.
Není divu – do rozvoje Teams firma vložila znatelné finance a pokročilé dovednosti, kupříkladu inteligentní rozpoznávání obrazu ve formě rozmazání pozadí. Teams také spíše funguje jako nástroj pro podporu spolupráce, komunikace je jen přirozenou součástí – Skype je oproti tomu jednostranně zaměřen.
Král je mrtev, ať žije král?
To je podle Pouneha Kaufmana, programového ředitele Microsoftu, i hlavní důvodu přesunu interních zaměstnanců do Teams.
Přestože se firma nijak výslovně nezmiňuje o osudu Skypu, jeho budoucnost vypadá stále šedivěji. Kupříkladu na nedávné tiskové konferenci Logitechu, při které firma ve spolupráci s Microsoftem ukazovala svůj nový hardware na videokonferenční hovory, nepadlo o Skypu ani slovo – ba naopak, hovořilo se hlavně o integraci s Teams.
A když se podíváme na současnou image Microsoftu – agilní, propojený ekosystém – vidíme, že pro Teams je zde mnohem více místa než pro stárnoucí Skype.
Je možné, že se pomalu blíží doba, kdy jeden z nejslavnějších nástrojů pro hovory ukončí svou historii.
Nebude to dnes, nebude to zítra, a dost možná to nebude ještě pár let, ostatně, jsou uživatelé, co stále nedají na Skype dopustit. Microsoft má ale talent přesvědčit své partnery, aby využívali software, který si firma přeje.
A konec konců, Microsoft nemá ani problém zabíjet své vlastní produkty. Nedávno firma přesvědčovala své zákazníky, aby si nekupovali Office 2019, protože Office 365 je lepší.