Kybernetická informační válka a internet věcí ohrožují existenci lidstva, tvrdí vědci

6. 2. 2019

Sdílet

 Autor: Fotolia © yurchello108
Bezpečnostní rada časopisu Bulletin of Atomic Scientists, která mimo jiné spravuje slavné Hodiny Posledního soudu, varuje před hrozbami kybernetických bojových nástrojů a zranitelností internetu věcí.

Velmi strohé a až nečekaně drsné vyjádření posílají vědci na adresu lidstva: nezabezpečenými zařízeními internetu věcí, informační válkou a nedostatečnou kybernetickou bezpečností si podle nich připravujeme vlastní konec. Bulletin of Atomic Scientists navíc docela vědí, o čem mluví: založili jej vědci, kteří pracovali na slavném projektu Manhattan: programu zodpovědném za vznik jaderného arzenálu USA.

Hodiny Poslední soudu, kterém mají za úkol pomocí analogových hodinových ručiček symbolizovat to, jak blízko je lidstvo ke zkáze, se nyní nachází na 2 minutách před půlnoci – stejné pozici, kde byly v roce 1953, jednom z nejnebezpečnějších období studené války.

 

Místo o život se máme bát o rozum

Kybernetická informační válka je podle nich nebezpečím lidstvu a jediným způsobem, jak předejít konci, je racionální debata a vědecký výzkum. Množství informací pravdivých i falešných, které každý den lidé přijímají, ale narušuje schopnost rozpoznávat skutečnost oproti fikci. Nacházet řešení založená na skutečných faktech je tak prý stále těžší a těžší.

Důležité je proto nejen definovat problémy, ale také určit, co je realita.

Informační válka se podle Bulletinu přidává k jaderným hrozbám, nedávno podtržených koncem úmluvy o omezení jaderných zbraní mezi Ruskem a USA, a globálnímu oteplování. Řešení těchto stávajících problémů je navíc těžší vlivem toho, že je nyní nesmírně obtížné shodnout se na faktech, vlivem jejich neustálého popírání.

Problém také nevidí ani tak v kybernetických útocích států jeden na druhý, ale spíše v lhaní vlastním občanům a zneužívání lidských zranitelností a chyb, což má způsobit erozi důvěry a hodnot v civilizovaných společnostech.

ICTS24

Jiný nedostatek prezentuje internet věcí: sabotáž kritické infrastruktury může snadno eskalovat ve skutečný ozbrojený konflikt, obzvláště, pokud by se útok týkal třeba elektrických rozvodných sítí. To však podle Herba Lina, výzkumníka kybernetické bezpečnosti na Stanfordově univerzitě a člena Bulletinu, není jednoduché, a tudíž ani pravděpodobné.

Koncem lidstva, jak jej známe, tedy podle vědců nemusí být nutně jaderná zkáza nebo globální oteplování – ale smrt mysli, konec civilizovaných hodnot započatých renesancí a definovaných následnými staletími.