Pokud bychom měli stručně charakterizovat základní filozofii tiskových produktů společnosti Kyocera, můžeme ji jednoznačně shrnout do výrazu „nízké provozní náklady“.
V tomto duchu se nese také dvojice produktů, které patří k jarním novinkám výrobce. Jedná se konkrétně o černobílá zařízení Kyocera FS-1100 a FS-1300D, která najdou uplatnění všude tam, kde vyšší náklady na tisk v barvách nemají žádné opodstatnění a důraz je kladen na rychlost, jednoduchý provoz i údržbu. Takových oblastí je i dnes celá řada – černobíle lze vlastně tisknout často i naprostou většinu běžných firemních dokumentů.
Snadno a rychle
FS-1100 i FS-1300D, které jsou si i přes rozdílné označení podobné jako vejce vejci, představují kompaktní a výkonná laserová zařízení s rychlostí tisku až 28 str./min, založená na firemní technologii Ecosys. Jsou určena pro maximální objemy tisku 20 000 stran, resp. pro průměrné zatížení 2 000 stran za měsíc. Rozlišení tiskového systému činí 1 200 x 1 200 dpi a tiskárny podporují emulace PCL6/PCL 5e, KPDL 3 (kompatibilní s PostScript 3) a další a jako řídící jazyk je použit tradičně Prescribe IIe. Za nevýhodu lze považovat fakt, že síťovou kartu je třeba dokoupit volitelně.
A jaké jsou mezi modely odlišnosti? Jak už označení napovídá, FS-1300D je především vybavený duplexní jednotkou. Obě tiskárny pak obsahují standardní zásobník na 250 listů a univerzální podavač, kam lze v případě FS-1100 manuálně vkládat jednotlivé listy papíru, zatímco u vyššího modelu pojme 50 listů A4. Pokud byste požadovali zvýšení vstupní kapacity, můžete volitelně instalovat jeden nebo v případě FS-1300D dva volitelné zásobníky pro 250 listů. Výstupní kapacita činí shodně 250 listů.
Po zapnutí byly tiskárny připraveny tisknout už během zhruba 20 sekund a poté nás čekalo příjemné překvapení v podobě velmi svižného provozu, přičemž výkonnostní výsledky pro obě tiskárny byly prakticky shodné. Běžný textový dokument získáte už za pěkných 6 sekund, zatímco složitější texty ve Wordu jsme získali dle kvality (standard/vysoká kvalita) za 8 až 10 sekund. Rastrové foto už trvalo o něco déle, ale s 12 (standard) až 19 (vysoká kvalita) sekundami na tom tiskárny byly velmi dobře. PDF o rozsahu 27 stran tiskárny ve standardní kvalitě vychrlily za 1 minutu a 14 sekund.
Rastrová a vektorová grafika nebyla zcela dokonalá, spíše se jednalo o solidní průměr – to ale jen podtrhuje hlavní zaměření těchto produktů, jehož těžiště leží v běžných firemních dokumentech a prezentační grafice. Po této stránce je kvalita vyhovující, písmo u textových dokumentů je ostré a dobře čitelné.
Náklady
Na závěr se dostáváme k tématu, jímž jsme tento článek otevřeli, a sice k nákladům na tisk. Spolu s tím narážíme také na poslední odlišnost mezi oběma modely.
Oba jsou založeny na technologii Ecosys, která využívá válce a vývojnice s dlouhou životností, garantovanou na dobu dvou let nebo 100 000 výtisků, což znamená, že budete měnit v podstatě pouze toner. Z toho vyplývají orientační náklady tisku (ve formátu A4, při 5% pokrytí), které u modelu FS-1100 činí 0,47 Kč a u FS-1300D příznivých 0,31 Kč, což jsou hodnoty v tomto cenovém a výkonnostním segmentu velmi příznivé. Rozdíl mezi nimi plyne z použití odlišných typů tonerových kazet – FS-1100 využívá cartridge s výtěžností 4 000 a FS-1300D 7 200 stran.
Znamená to, že ač jsou na tom oba stroje výkonnostně naprosto stejně, nižší model můžeme doporučit uživatelům, kdo počítají spíše s nižšími objemy tisku, zatímco druhý uspokojí ty náročnější, kterým se díky nižším nákladům na tisk zanedlouho vrátí i o něco vyšší počáteční investice. Pokud pořizovací cenu, obě tiskárny Kyocera nejsou ve své výkonnostní kategorii nejlevnější, ale s většinou konkurenčních produktů mohou směle soupeřit.
Kyocera FS-1100 a FS-1300D
+ výkon, kompaktní provedení, tiskové náklady
- síťová karta za příplatek
Prodejce: Janus, www.kyocera.cz
Cena (bez DPH): 5 500 Kč za FS-1100, 7 300 Kč za FS-1300D
Kyocera FS-1300D