Letošní rok prý bude ve znamení celkem tří nových trendů. Prvním z nich jsou panoramata typu „malá planeta“. Panoramata se záběrem 360 stupňů se jinak nazývají stereografická panoramata či sférická panoramata. Představitelem tohoto směru je třeba americký fotograf Sam Rohn, který dříve pracoval pro firmy Hugo Boss, Ikea a Ford.
Fotografie malých planet budou letos častější zejména kvůli pokrokům ve fotografické a počítačové technologii. Abyste je mohli fotit, nepotřebujete už drahé vybavení a profesionální software, jako tomu bylo dříve. Mezi Rohnovy tipy pro focení 360stupňových panoramat patří výběr správného objektu, používání panoramatické hlavy stativu nebo výběr toho správného nástroje. Je třeba myslet na detaily, třeba i na to, že na fotografii se může objevit váš stín, čemuž se dá zamezit použitím přístroje s bezdrátovým dálkovým ovládáním typu Nikon D5200. Dále je třeba využívat spíše manuální nastavení fotoaparátu a v rámci postprodukce používat ty správné aplikace (PTGui, KolorAutoPano či Hugin).
Druhým trendem, který Nikon představil, jsou černobílé fotografie. Ano, je pravda, že ty se fotí už nějakou dobu, ale například Jeremy Walker, britský fotograf, který se monochromatickou fotografií zabývá profesionálně, tvrdí, že nás černobílé snímky vrací ke kořenům fotografování. Černobílá fotografie není zatížena barvami, takže se divák může soustředit pouze na odstín, povrch, tvar, drama a náladu. Podle Walkera dnes žijeme v příliš barevném světě HD technologií, a černobílá fotografie na tento svět nabízí protilék.
Zástupcem poslední z objevujících se (či znovuzrozených) technologií – vysokorychlostní fotografie – je Morten Rygaard. Tento dánský fotograf jezdí po světě a fotí hvězdy a reportáže z koncertů. Věnuje se ale právě také vysokorychlostní fotografii, což je velice zajímavý způsob zachycování snímků, které není schopno zaznamenat lidské oko. Nové technologie umožňují, že si už i sami můžete zvěčnit okamžik výbuchu nebo dopadu... čehokoliv. Od cákance barvy přes hrst písku či dešťové kapky po balonek naplněný vodou. Kreativním experimentům v této oblasti se meze nekladou.
K Rygaardovým tipům patří využití blesku v rychlostech od 1/800 sekundy do 1/2000 sekundy. Fotoaparát i blesky by měly být umístěné na stativu. Můžete také experimentovat a rychlou fotografii snímat v úplně tmavé místnosti, osvětlené právě blesky. U blesku můžete nastavit manuální nastavení na 1/128 maximálního výkonu, což sníží dobu rozsvícení blesku na extrémně krátkých 1/38 500 sekundy. V úplně tmavém prostředí můžete také použít zvukovou spoušť. Jakmile zařízení ovládající blesk „uslyší“ zvuk, automaticky spustí blesk. Výsledné snímky jsou pak k nezaplacení.
Zdroj: TZ Nikon