Media room a D-Box: domácí kino s technologií D-Box

1. 11. 2010

Sdílet

Je páteční večer. Vyrážíte s přítelkyní do kina. Venku je kolem nuly a prší, fouká silný vítr. Nasedáte do auta, pouštíte topení a vyrážíte do města. Po půlhodině jízdy j...


Je páteční večer. Vyrážíte s přítelkyní do kina. Venku je kolem nuly a prší, fouká silný vítr. Nasedáte do auta, pouštíte topení a vyrážíte do města. Po půlhodině jízdy jste u multikina. Vyrazit na nákupy nebo do kina ovšem dnes napadlo dalších několik stovek, možná tisíc lidí, a tak ještě pár minut popojíždíte parkovištěm ve snaze najít prázdné místo. Konečně zaparkujete a spolu s hlučícími davy se prodíráte ke kinu. Před pokladnou i stánkem s popcornem je děsivá fronta. Rozdělíte se, přítelkyně kupuje lístky, vy pití a popcorn. Je jedno, kdo co koupí, cola a střední popcorn dnes stojí tolik co dva lístky do kina. V duchu nad tou zlodějinou nadáváte, ale to je zhruba tak všechno, co můžete dělat. Vaše místa jsou uprostřed, a tak se musíte omlouvat a procpat se uličkou. Film začíná. Kdepak, ještě komerční vložky a patnáct minut upoutávek. Film začíná. Vpravo dole pod vámi si celou dobu někdo povídá, dvojice úplně nahoře sem přišla z jiného důvodu než na film… Tenhle scénář znáte? A co třeba tenhle?
Je pátek večer, jste doma. Přítelkyně připraví popcorn a vy mezitím nalijete oblíbené víno. Usedáte to do pohodlných kožených sedaček, odkládáte víno do připraveného držáku a nastavujete křeslo do oblíbené polohy. Dálkovým ovladačem vybíráte film a ztlumíte světla. Film začíná. Žádné reklamy, žádné upoutávky. Tento obrázek samozřejmě není zas až tak vzdálen realitě, pokud jste při plánování svého obydlí počítali s místností určenou výhradně pro domácí kino nebo zpočátku pouze poslechu hudby. Jejich designu pak v architektonických návrzích věnujeme minimálně stejnou pozornost jako zařizování a výbavě kuchyně, ložnice či obývacího pokoje. Naštěstí již dnes nejsou tyto plány pouhým odrazem sledovaného filmu o životě v USA či vyspělejší Evropě, ale staly již před lety nedílnou součástí realizace staveb i v České republice. Počet domácností, které myslí na domácí pohodlí spojené s konzumací mediálního obsahu, utěšeně roste – samozřejmě úměrně s kupní silou obyvatelstva.
Nicméně pokud dnes vyslovíme slova „domácí kino“, většina lidí si pod tímto pojmem představuje spojení televizoru a laciných reproduktorů z diskontního obchodu s elektronikou. Je těžké bojovat se stereotypem a zažitými představami – vždyť se stačí podívat do minulosti, domácí kino nevzniklo příchodem DVD přehrávačů a zakoupením sestavy 2.1, aby to trochu lépe znělo. Domácí kina tu jsou od vynálezu bratří Lumi?rů a znamenala přesně to, co název vypovídá. Kino (promítačku a ozvučení – v úplných začátcích to znamenalo samozřejmě klavíristu či gramofon) umístěné v domácím prostředí, se vším pohodlím k tomu uzpůsobené místnosti. Nebo si myslíte, že prvorepubliková smetánka si promítací přístroj postavila do jídelny? Vzpomeňme si jenom na dokumenty – chodili snad Hitler, Stalin nebo Churchill do kina? Ne, pravda je taková, že měli domácí kino. Abychom dnes odlišili skutečná domácí kina od sestav, musíme vymýšlet různá označení jako poslechová místnost, media room, Hi-Fi room, Home Cinema System... a marketingoví pracovníci vymyslí jistě řadu dalších.
Uceleným a specializovaným řešením pro domácí kina se věnujeme pravidelně, a tak jsme si samozřejmě nemohli nechat uniknout další technologický přírůstek, který o skok vylepšuje zážitek ze sledování filmů v domácím kině. Za ním jsme se vydali do sídla společnosti Media Room, kde jsme byli usazeni do pohodlné sedačky v showroomu a zopakovali si v promítaném dokumentu historii filmu. Nejprve černobílý obraz, potom zvuk, barevný obraz… až do současnosti. Myslíte si, že HD obrazem a prostorovým zvukem či 3D obrazem jsou možnosti vyčerpány? Vyvedeme vás z omylu


Technologie D-Box


Kromě toho, že jsme si užili nádherný obraz a kvalitní zvuk prezentačních videí, vychutnali jsme si také něco zcela nového, díky čemu jsme si místy připadali téměř jako bychom byli přímo ve filmu. Kdo tipuje 3D brýle, je na špatné straně barikády. Jedná se o relativně novou záležitost s názvem D-Box. Tato technologie se pomalu, ale jistě zabydluje v kinech, hernách a domácnostech ve Spojených státech a Kanadě a nyní je dostupná i u nás.

Svatá trojice

Pokud bychom se zeptali věřícího člověka, co je to Svatá trojice, bez dlouhého váhání by odpověděl: Otec, Syn a Duch svatý, Kdybych tutéž otázku položil fotografovi, také by okamžitě reagoval: ISO, clona, čas. Ale když se zeptáme filmaře nebo náruživého diváka? Obraz, samozřejmě... zvuk, přirozeně... a co dál? Přece pohyb!


O co se jedná


Základem elektrohydraulické technologie D-Box je tzv. motion code. Jedná se o pohybový kód, který v průběhu filmu dává signál speciálnímu křeslu nebo platformě k provedení vibrace či naklonění v určitém úhlu. Tento kód je v současné době dostupný u zhruba tisícovky titulů, přičemž v České republice se jedná o zhruba pět set filmů. Jejich počet však neustále narůstá, a to jak u filmů nových, tak i reedic a nových vydání starších filmů.
Využití motion code přitom není podmíněno fyzickou přítomností na daném nosiči, díky speciálnímu receiveru, který je součástí D-Box vybavení a tvoří jakéhosi prostředníka mezi křeslem a přehrávačem, si po vložení Blu-ray nebo DVD disku do mechaniky zařízení automaticky zkontroluje, je-li k danému titulu motion code k dispozici, a případně ho stáhne. Systém rozpoznávání funguje na základě audio stopy.
Lidem, kteří se výrobou motion code zabývají, se přezdívá motion-artist. Práce je to časově velmi náročná: vyrobit jednu minutu motion code trvá v případě akčních nebo závodních scén i několik hodin. V současné době došla spolupráce mezi motion-artisty a některými filmovými studii tak daleko, že bývají součástí týmu filmařů a přímo se podílejí na natáčení, což je výhodnější jak z finančního, tak z časového hlediska.


Jak to celé funguje


Křesla, do nichž se implementuje elektrohydraulická technologie D-Box v podobě speciálních platforem, vyrábí několik firem. Nejdokonalejší hráčská provedení jsou tak výkonná, že dokážou překonat přetížení téměř 2G a mohou vibrovat frekvencí několika desítek kmitů za sekundu. Speciálně pro tuto technologii bylo třeba vyvinout speciální trafa, aby bylo možné její využití i v domácích podmínkách.
Platformy jsou osazeny několika hydraulickými nohami, jež se na základě dostupného motion code v daných akčních a dynamických scénách různě zvedají, naklánějí či vibrují. Intenzitu pohybového efektu D-Box si může každý uživatel nastavit přímo na recieveru podle vlastních preferencí, případně ji ponechat v automatickém režimu, který bude vycházet z motion code.
Z vlastní zkušenosti můžeme říct, že D-Box přináší zajímavý zážitek ze sledování filmu a dodává mu další rozměr. Měli jsme možnost shlédnout vybrané scény z různých filmů se zapnutým D-boxem a bez něj – a musíme říct, že rozdíl je skutečně znát. Jedná se o podobný efekt jako u všech nových technologií. Dokud nevíte, že existují, nechybí vám, ale jakmile jednou usednete do speciálního křesla a máte možnost naplno vychutnat film s technologií D-Box, která vás ještě více vtáhne do děje, velmi lehko si na vše zvyknete a přijde vám s podivem, že křeslo doma při sledování filmu kromě občasného povrzávání nic nedělá. To by se už zanedlouho mohlo změnit. Možností je hned několik.


Chci se dívat na filmy z D-Box křesla, jak na to?


Pokud patříte mezi velké milovníky filmů, ale máte poněkud hlouběji do kapsy (přiznejme si to na rovinu, D-Box rozhodně není technologie dostupná všem), budete moci již brzy využít nabídky vybraných kin a svůj oblíbený film či světovou premiéru shlédnout v jednom z křesel vybavených technologií D-Box v kině.
Jestliže patříte mezi ty šťastné, kteří si mohou dovolit investovat do opravdového domácího kina se vším (tedy obrazem, zvukem, sezením a dalšími doplňky), co k němu patří, máte možnost vybrat si z nabídky společnosti Meditrade, jež se designováním nejen domácích kin a D-Box technologií zabývá. Možnosti jsou v podstatě téměř neomezené a záleží pouze na vašem rozpočtu. Není problém navrhnout a realizovat domácí media room s kvalitním ozvučením, obrazem a sedačkami v rámci omezeného rozpočtu, nebo nechat si vytvořit opravdové domácí kino podle specifických požadavků na design a výzdobu místnosti, obraz nebo ozvučení, včetně instalace křesel s technologií D-Box. I zde existuje několik možností.
První z nich je varianta zakoupit si speciálně pro tuto technologii navržené a již plně funkční křeslo. Další možností je zakoupit totéž křeslo, které se zatím nebude „hýbat“, nazvali bychom ho neoficiálně „D-Box ready“. Přikoupit funkční platformu můžete i později. Jinou variantou, vhodnou zejména v případě, kdy už vlastníte kvalitní křeslo, je zakoupit speciální platformu, která se na něj, respektive pod něj namontuje – a rázem máte vlastní D-Box křeslo. Poslední variantu představuje zabudování platformy do podlahy, na kterou se posléze nainstaluje vaše nebo speciální křeslo či dokonce dvojkřeslo.
Pokud patříte mezi profesionální nebo náruživé hráče počítačových her a toužíte po co možná nejautentičtějším zážitku, i pro vás je technologie D-Box dostupná v podobě závodních sedaček. Ty jsou propojeny s displeji a herními zařízeními jako volanty či pilotními kokpity a stejně jako filmová křesla, i tato závodní reagují na momentální dění ve hře. Rozdíl je v tom, že ve hře není žádný motion code, pohyb křesel je podmíněn definovaným chováním fyzikálních modelů aut či letadel. O závodních křeslech vybavených technologií D-Box se na stránkách našeho partnerského magazínu Gamestar.cz někdy v budoucnu jistě brzy dočtete.
Technologie D-Box přináší nový rozměr sledování nejen akčních a závodních filmů. Sedačka se s vámi houpe, naklání a vibruje – to vše pro umocnění filmového zážitku, kdy máte pocit, jako kdybyste sami byli součástí filmu. Nejste už pouze divákem, ale stáváte se jedním z charakterů stříbrného plátna. Domácí křesla s D-Box křesly nepatří právě k levným záležitostem, ale je pouze otázkou času, kdy se rozšíří do kin a domácností. Byla by rozhodně chyba nevyužít možnost alespoň jednou shlédnout film v pohodlných rozpohybovaných křeslech. V pražském showroomu Batman Cave můžete shlédnout váš oblíbený film nejenom Vy, ale samozřejmě i vaši potomci, nebo můžete dorazit s přáteli. Vyzkoušejte, uvidíte – výsledný verdikt je jen a jen na vás. My vám můžeme tuto zkušenost jen doporučit.
Článek vznikl ve spolupráci se společností Meditrade, www.mediaroom.cz