Microsoft chce ukládat veškeré informace z lidského života – 2. díl

6. 4. 2008

Sdílet

Pamatujete si váš nástup do prvního zaměstnání? Nebo restauraci, ve které jste jedli během dávného výletu s přáteli, či hudbu, co hrála, když vaše dcera udělala první krůček? Dnes přinášíme dokončení včerejšího článku na toto téma.

Pamatujete si váš nástup do prvního zaměstnání? Nebo restauraci, ve které jste jedli během dávného výletu s přáteli, či hudbu, co hrála, když vaše dcera udělala první krůček? Dnes přinášíme dokončení včerejšího článku na toto téma.

Bell začal shromažďovat veškeré webové stránky, které navštívil, a všechny televizní pořady, co viděl. Taktéž zaznamenává telefonické konverzace, obraz a zvuk z konferencí, e-maily a zprávy z instant messengeru.

Roku 2003 začal Bell nosit digitální kameru schopnou zaznamenávat obraz bez lidské obsluhy. Zařízení bylo vyrobeno vědci ve výzkumné laboratoři Microsoftu v Cambridge ve Velké Británii. Kamera je vybavena „rybím okem“ a z Bellova krku pořizuje snímek každých 30 vteřin, nebo kdykoli detekuje, že Bell s někým navázal kontakt.

Bell ukládá měsíčně asi 1 GB informací, žádná z ukládaných fotografií nepřesáhne 1 MB. Bell počítá, že může všechno ze svého života uložit na terabajtové záznamové médium.

Jim Gemmel a Roger Lueder z Microsoftu vyvíjí pro projekt MyLifeBits software, který používá hypertextové odkazy, rychlé vyhledávání, tvorbu poznámek a ukládání dotazů. Software je schopen ukládat webové stránky, zprávy z messengeru a radiové a televizní vysílání.

Když před rokem Gray zmizel, Bell získal novou perspektivu svého projektu. „Chceme všichni vidět Jima nesmrtelného,“ říká Bell, „Jim vytvořil řadu knih a pouček, které po něm zůstanou. Ale jak umožnit lidem vidět, jaký to byl člověk?“

Osobní projekt ukládá dobré i špatné součásti života. Bell říká, že je rád, že nepodlehl přemlouvání smazat věci, které jsou pro něj bolestné, nebo které by ho mohly představit ve špatném světle.

„Lidé se toho obávají, já ne,“ směje se. „Chci mít zachováno úplně všechno. Mám zaznamenány věci, s nimiž rozhodně nejsem spokojený, ale co...? Cílem je poskytnout ostatním plný náhled na můj život. V archívu jsou i nepříjemné záležitosti, do nichž jsem zapletený.“

Bell říká, že zálohuje nešifrovaná data v laboratoři Microsoftu a kopii si pro lepší zabezpečení ukládá mimo. Nejvíce starostí mu dělá fyzická spolehlivost notebooku. Na cesty si proto místo něj bere tablet PC.

Dle Bella bude během dvaceti let ukládání vzpomínek standardní procedurou. „Počítač je moje náhradní paměť a mozek,“ poznamenává, „je to jedna z nejhodnotnějších věcí, co vlastním. Kdykoli se na něj podívám, říkám si: ,Zde je veškerý můj život.’“

Převratná myšlenka ukládání veškerých informací a zážitků z lidského života však nutí k zamyšlení, jak by to bylo se zabezpečením ukládaných dat. Nejeden objevený osobní deníček již způsobil rozvrat osobního života, též jsou známy případy, kdy došlo na základě internetového blogu k propuštění zaměstnance.
Nenechte si ujít:
Microsoft chce ukládat veškeré informace z lidského života – 1. díl

Vize budoucnosti Billa Gatese: interaktivní zábava, počítače místo učebnic

Bill Gates říká: cenzura internetu nebude fungovat

Záznamy o komunikaci se budou uchovávat až 2 roky

Google spustil válku o zachování soukromí

Vstupem na území USA přicházíte o veškeré soukromí!

Ačkoli se Bell neobává ukládání nepříjemných zážitků, pro naprostou většinu lidí by se našly informace natolik osobní, že by pro ně bylo absolutně nepřijatelné, kdyby se dostaly k osobám blízkým, natož k někomu cizímu. Přitom totalitní zákony trestající nevydání šifrovacího klíče k zabezpečeným informacím jsou nastoleny dokonce i v některých zemích EU. Uživatel by se tak mohl i přes technicky spolehlivé zabezpečení dat dostat do situace, že by musel zvolit mezi bezdůvodným uvězněním, nebo poskytnutím vysoce citlivých osobních informací cizím osobám.