Internetový projekt Hohm od Microsoftu si bere za cíl nabízet nástroje, které uživatelům umožní podrobně sledovat využití energií v jejich domácnostech a současně s tím jim i poradí, jak celý proces více zefektivnit a snížit tak celkové náklady na provoz domácnosti. Kromě toho bude mít uživatel možnost porovnat svou energetickou spotřebu v rámci několika měsíců či roků.
Kromě snížení celkové spotřeby energií budou nástroje od Microsoftu poskytovat i praktické tipy, jak zredukovat finanční stránku věci z dlouhodobého hlediska. Tak například, hlavním faktorem přispívajícím k vysokým účtům za elektřinu může být vytápění. Na webu se proto uživatel může dozvědět o možné instalaci termostatu či utěsnění domu, aby se zabránilo zbytečnému úniku tepla. Energetické nástroje zatím nejsou k dispozici, ovšem zájemci se mohou do projektu přihlásit již nyní, čímž si zajistí, že budou informováni, až bude spuštěna beta verze projektu. Kdy se tak však stane, zatím není známo.
Ovšem jak moc mohou uživatelé očekávat, že jim on-line nástroje ušetří náklady za energie? Zpočátku se počítá s tím, že moc ne. Beta verze služby Hohm bude spuštěna ve formě, která má uživatelům především umožnit lépe porozumět tomu, jak celý projekt funguje a jak se mají orientovat v informacích o jejich domácnosti. Microsoft chce v projektu využít utility několika partnerských společností pro automatické nahrávání dat o využití energie v domácnosti do on-line aplikací.
Microsoft doufá, že se projekt bude průběžně vyvíjet tak, že bude schopný získávat podrobné informace o spotřebě elektrické energie v domácnosti. Microsoft chce pomocí pravidelných analýz pomoci uživatelům určit, které spotřebiče jsou velkým „žroutem energie“ a čím je případně nahradit. Microsoft se řídí jednoduchým pravidlem - čím více údajů o využití energií, tím lepší doporučení může služba uživatelům nabídnout.
„S tím, jak se projektu bude postupně účastnit více lidí, kteří nám poskytnout zpětnou vazbu, bude software stále promyšlenější a jeho doporučení přesnější“ říká Mindy Nelson, mluvčí Microsoftu. Společnost prý navíc zkoumá i další nástroje, jako jsou např. chytré měřiče pro měření či řízení energetického využití, které by software učinili ještě více inteligentním.
Microsoft počítá s tím, že zpočátku se mu jeho investice vrátí formou poskytování inzertních služeb. V dlouhodobém horizontu pak plánuje, že své příjmy by mohl generovat poskytováním údajů o energetických trendech dalším společnostem. První zemí, kde bude projekt spuštěn, je USA. Později se však počítá i s Německem, Francií, Velkou Británií či Kanadou.