Microsoft pro vývojáře vytvořil seznam dvanácti zakázaných typů mobilních aplikací, které nebude možné prostřednictvím obchodu Marketplace for Mobile nabízet uživatelům přístrojů běžících na nejnovější verzi operačního systému Windows Mobile 6.5.
Vývojáři aplikací, s kterými tvůrci mobilních telefonů spolupracují ve víře, že si tím zajistí přísun kvalitních aplikací pro své budoucí platformy, v poslední době bedlivě sledují pravidla pro prodej aplikací ve vznikajících či teprve plánovaných obchodech. Přestože se kvůli omezujícím podmínkám objevují některé negativní reakce, většina developerů s nimi souhlasí. Půjde prý totiž o jasně stanovený soubor pravidel a nevzniknou tak nejasnosti jako je tomu nyní v případě obchodu App Store od Applu, u kterého není často zřejmé, proč byla žádost zamítnuta nebo schválena.
Na seznamu zakázaných aplikací figurují klienti pro volání prostřednictvím IP (VoIP), což je položka společná pro seznamy všech mobilních výrobců a operátorů, kteří se obávají, že by tato služba mohla vytlačit hlasové služby - zdroje jejich největšího příjmu.
Stejně tak Microsoft zakazuje nabízet aplikace, které by uživatelům mobilních přístrojů umožnily nakupovat nový obsah prostřednictvím konkurenčních obchodů nebo jejichž instalace by nahradila výchozí webový prohlížeč, vyhledávač či multimediální přehrávač. Stejně si zákazník obchodu Marketplace for Mobile nebude moci stáhnout program, jenž by jakkoliv měnil výchozí rozhraní pro posílání textových či multimediálních zpráv a vytáčení telefonních čísel.
Microsoft nedávno veřejně vyzval vývojáře k tomu, aby se začali zajímat o vznikající operační systém Windows Mobile 6.5, a zapojili se do vytváření prvních aplikací a jejich následného prodeje v Marketplace for Mobile. Jak obchod s aplikacemi, tak i operační systém se na trh dostanou v druhé polovině tohoto roku.
Kromě Applu, současného lídra v prodeji mobilních aplikací, disponují svým vlastním obchodem i další velké společnosti - Google a Research In Motion. V patách jim pak jsou i Palm či finský gigant Nokia. Aby se však v prodejnosti aplikací vyrovnali právě Applu, který tuto myšlenku popularizoval svým App Store, budou muset ještě tvrdě pracovat.