Hlavní navigace

Microsoft vyvinul novou technologii pro výraznou úsporu energie PC

15. 6. 2010

Sdílet

Microsoft úspěšně otestoval novou technologii, označovanou jako sleep proxy („spánková proxy“), která umožňuje udržet přítomnost PC ve firemní sítí i v případě, že jsou vypnutá či v režimu spánku.

Microsoft nasadil tento proxy systém u více než 50 aktivních uživatelů v budově číslo 99 svého výzkumného střediska v Redmondu. Podnětem k výzkumu v této oblasti byla řada studií, upozorňující na alarmující situaci, kdy řada firemních počítačů je ponechána v dlouhodobém provozu bez ohledu na momentální aktivitu jejich uživatelů, což přináší zbytečné plýtvání elektrickou energií a penězi. V moderních kancelářských budovách se podílí IT vybavení asi 50-80 % na celkové spotřebě energie a největší podíl na tom mají právě klasické stolní počítače.

Spánkové proxy umožňují, aby počítače ve firmě byly i po vypnutí stále připojené do sítě a byly probuzeny jen v případě, že k nim administrátoři nebo uživatelé potřebují vzdáleně přistupovat.

Výzkumníci Microsoftu nejsou první, kteří se o něco podobného pokoušejí, ale dřívější pokusy skončily jen na úrovni malých vzorků či simulací. Z výsledků nasazení této technologie vyplývá, že připojené počítače mohly být v režimu spánku více než 50 % celého času a Microsoft doufá, že se toto číslo podaří ještě zvýšit minimalizací rušení od úloh spojených se správou IT.

Sleep proxy system od Microsoftu se skládá ze dvou základních komponent – softwaru na straně serveru s názvem SleepServer a dále z aplikace SleepNotifier, která běží na klientských počítačích. SleepNotifier vždy upozorní SleepServer před tím, než klient přejde do režimu spánku a server následně zajistí, že veškerý příchozí provoz je přesměrován na proxy místo na cílový počítač. Role proxy serveru je tak v monitorování provozu a případných odpovídajících reakcích, což znamená, že klientský počítač může zůstat i nadále vypnutý. Jen v případě, že přijdou specifické požadavky, způsobí SleepServer probuzení klienta, který je pak k dispozici pro vzdálený přístup.

I když Microsoft tuto technologii vyzkoušel na systémech s Windows, je designovaná jako nezávislá na konkrétním operačním systému a měla by tedy být univerzálně použitelná.