Hlavní navigace

MIT postavilo čtyřnohého robota, umí dělat salta vzad a běhat po nerovném terénu

4. 3. 2019

Sdílet

 Autor: © MIT
Podle tvrzení univerzity jde o prvního čtyřnohého robota, který dokázal salto vzad úspěšně provést; a protože jsme žádný důkaz svědčící o opaku nenašli, budeme MIT věřit.

Nový robot Mini Cheetah z produkce inženýrů z MIT není, na rozdíl od vizuálně velmi podobného robota SpotMini od Boston Dynamics, není určen k prodeji; jde výhradně o experiment.

Speciální konstrukce robota umožňuje velmi gymnastické pohyby – dokáže chodit například jen po své levé straně na dvou nohách, anebo úplně otočený; umí chodit po nerovném terénu, a to přibližně dvakrát rychleji než průměrný člověk.

Levný a spolehlivý

Váží pouhých 9 kilogramů, je tak extrémně lehoučký. To je pro budoucí vývoj praktických robotů nesmírně důležité, právě nízká váha je významnou součástí jejich agility a flexibility.

Mini Cheetah také umí nezbytně důležitou věc: pokud spadne, např. mu někdo podkopne nohy, umí se sám rychle postavit zpět na všechny čtyři. Robot však zvládne i 360stupňové salto vzad z místa, což nezvládne ani většina lidské populace, a to má nohy jen dvě.

Podle vědců je Mini Cheetah prakticky nezničitelný, rychle se zvedne zpět i po nepovedeném saltu bez zjevného poškození. I pokud se však robotická končetina nebo motor poškodí, půjde snadno vyměnit: experimentální stroj byl vymyšlen modulárně. Klíčové jsou i nízké náklady, jednotlivé nohy pohání levný elektrický motůrek, který lze snadno jednotlivě vyměnit. Bejamin Katz, docent na Fakultě mechanického inženýrství v MIT, přirovnal jeho modulárnost ke kostkám Lega.

ICTS24

Projekt je v současnosti hotov a vědci jeho schopnosti představí v květnu na Mezinárodní konferenci o robotice a automatizaci. V současnosti staví více čtyřnohých strojů, má jich být až 10 a všechny je chce mateřská fakulta půjčovat jiným součástem rozsáhlé univerzity. Roboti by měli posloužit kupříkladu k testování nových algoritmů či manévrů na tomto velmi agilním robotovi, což by jinak výzkumníci nemuseli mít možnost v praxi odzkoušet, nebo přinejmenším ne tak snadno.

Podle Katze se chce fakulta nakonec dostat až k testovací soutěži, při které budou po tréninkové oblasti plné překážek testování Mini Cheetahové s různými algoritmy, z nichž následně půjde vykoumat jejich přednosti a slabiny.