Mobilní komunikace a přenosy dat jsou stále důležitější, a to jak z hlediska funkčního, tak komerčního. O tom svědčí i to, že už dávno nejsou mobilní telefony a příbuzná zařízení
jen přívěškem veletrhů s výpočetní technikou, či veletrhů spotřební elektrotechniky.
Mají své vlastní veletrhy a konference. Nejvýznamnější událostí tohoto druhu je Mobile World Congress, konaný letos 11.–14. února ve španělské Barceloně.
Hitem kongresu byly mobilní telefony s dotykovou obrazovkou zařaditelné do kategorie chytrých telefonů. Představily je společnosti Samsung, LG a Sony Ericsson, překvapivě však ne Nokia. Funkce dotykové obrazovky se u jednotlivých firem liší, u LG například dotykové ikony mění funkce v závislosti na tom, jakou funkci telefonu uživatel právě využívá. Dotykové mobilní telefony Sony Ericsson umožňují i taková zpestření, jako dotykem nastavit zaostřovací bod pro integrovaný fotoaparát. Na konferenci bylo také mnohem více telefonů s OS Symbian. Rostoucí výkon telefonů umožňuje použití robustnějšího operačního systému a ulehčuje vývojářům práci.
Některé hlasy na konferenci přisuzovaly prudký nárůst modelů s dotykovým displejem Applu a jeho iPhonu, na druhou stranu použití dotykových obrazovek je přirozený proces a dnešek prostě přeje průniku snižujících se cen technologií a rostoucí kupní síly zákazníků a také jejich vyšších nároků – vždyť přece osobní organizéry PDA mají dotykové displeje už hodně dlouho.
Jak již bylo zmíněno, Nokia v tomto procesu zaspala a popravdě dávali mnozí návštěvníci najevo svoje zklamání, všeobecně se totiž čekalo, že Nokia předvede novou verzi svého operačního systému S60 a s ním i mobilní telefony s dotykovou obrazovkou.
Aby snad tento neúspěch Nokia vyrovnala, ohlásila velké změny v GPS, uvedené Nokia Maps 2.0 a Nokia 6210 nyní pomocí elektronického kompasu automaticky natočí zobrazenou mapu uživateli přesně v souladu s natočením telefonu. Nokia 6220 získala fotoaparát s rozlišením 5 megapixelů, ačkoli je diskutabilní, zda je to vůbec k užitku, když optický senzor zůstává velmi malý. Tato výtka se týká i ostatních podobně vybavených telefonů, a že jich bylo na výstavě hned několik. Místo dotykové obrazovky dostal N96, nástupce N95, alespoň 16 B integrované paměti.
Společnost zároveň popřela, že by se chystala přejít na operační systém na bázi Linuxu, k čemuž některé analytiky inspirovala akvizice společnosti Trolltech Nokií.
Hodně byla vidět a slyšet společnost Sony Ericsson. Ta mj. reaguje na tržní poptávku po chytrých telefonech s operačním systémem Windows Mobile a na veletrhu ukázala Xperian X1. Přístroj má oproti standardnímu Windows Mobile mírně upravené ovládaní, obvyklé funkční ikony nahrazuje devíti vlastními. Pak už následuje řada vymožeností jako plná klávesnice, 3" dotykový displej, Wi-Fi, GPS Wi-Fi, HSDPA a 3,2 Mpix fotoaparát.
Sony Ericsson představil dále několik nových telefonů, které se více méně drží ověřeného designu. Ke klasické konstrukci však výrobce nabízí čím dál tím více barevných provedení jednotlivých telefonů. Například G700 a G900 jsou telefony s operačním systémem Symbian, disponují řadou funkcí, včetně dotykového displeje a stabilizovaného fotoaparátu s vysokým rozlišením (5 Mpix i G900, 3,2 Mpix pro G700), výrobce se přitom snaží vše dát do co nejmenšího prostoru. G700 je tenčí, platí však za svou menší velikost absencí Wi-Fi. Oba telefony obsahují 160 MB interní paměti a samozřejmě slot na datové karty. Dříve by podobné telefony od SE byly pravděpodobně jen v černé, nyní se však G700 bude prodávat v bronzovém provedení a G900 v tmavě hnědém či fialovém. V nabídce byly i další nové telefony, například tenké véčko 770i s okamžitě připravenými e-mailovými a IM klienty, Walkman W980 s 8GB paměti pro náruživé posluchače hudby a řada dalších přístrojů.
Ani Samsung nezahálel, jeho Samsung „Soul“ z řady telefonů Ultra je určen pro příznivce hi-tech mobilů, přináší HSDPA připojení, Bluetooth 2.0, 5Mpix fotoaparát s digitálním stabilizátorem obrazu a zcela samozřejmým FM rádiem. Zaujmout zákazníky má toto véčko zejména svou nízkou tloušťkou (13?mm) a metalickým designem.
MWC nebyl jen o mobilních telefonech, ale mobilních zařízeních obecně. Svou šanci využil BenQ k předvedení nového uživatelského rozhraní pro ultramobile PC, jehož uvedení plánuje na druhé čtvrtletí. Vlastně samotný název „ultramobile PC“ by měl být nahrazen „Mobile Internet Device“ (MID), tedy pojmem nedávno prezentovaným Intelem. Možnou motivací pro takový krok je dosavadní nevalný úspěch ultramobile PC – nový název obsahuje tolik populární slovo „internet“ a zároveň vynechává „PC“, jež zkratka dneska už není v módě.
Operačním systéme BenQ MID bude Linux s intenzivně uzpůsobeným ovládáním pro 4,8" dotykový displej. Připojit se k internetu bude možné přes Wi-Fi či 3G, druhá možnost nabízí přímé telefonování, u Wi-Fi lze volat přes VoIP. V nabídce bude i 0,3Mpix webová kamera.
Lákadlem MID by měly být funkce plnohodnotných notebooků, přitom v menší velikostí. Tedy vyplnění prostoru mezi malými notebooky a smartphony.
Na konferenci se rozvířila debata, zda by se měl snížit počet operačních systémů používaných v mobilních telefonech. Generální ředitel Vodafone Arun Sarin se veřejně vyslovil pro sjednocení přístupu výrobců telefonů a snížení počtu operačních systémů, aby se tak vývojářům aplikacím zjednodušila práce. Zároveň ovšem zdůraznil, že nemíní jeden jediný operační systém s tím, že rozhodně nechce, aby došlo na trhu mobilních telefonů ke stejné situaci jako s Windows na stolních počítačích (i když i tam se situace mění).
Mnoho mobilních telefonů stále používá vlastní specifický operační systém šitý přístroji na míru tak, aby co nejefektivněji využíval jeho zdroje. Debata neměla přesvědčivý výsledek. I když výkon přístrojů roste, většina zákazníků si vystačí se základní sadou programů, kterou doplní java aplikacemi. Symbian, Linux či Windows Mobile sice nabízejí jeden základ pro vývoj aplikací, zároveň však mohou proti přizpůsobeným firemním OS přístroj zpomalovat a mají vyšší nároky na spotřebu.