Na detekci deepfake videí pracuje Facebook i Microsoft

7. 9. 2019

Sdílet

 Autor: Nmedia @ Fotolia.com
Ve spolupráci s několika americkými univerzitami a sdružením Partnership on AI se obě firmy pokusí nalézt způsob, jak lépe detekovat deepfake videa. Hledání proběhne formou veřejné soutěže.

 Vítěz získá 10 amerických dolarů a nepochybně i mediální pozornost. Součástí výzkumu bude také samotná tvorba věrohodných deepfake videí a data setů.

Deepfake videa jsou obecně považovány za jeden z významných problémů budoucnosti: Pokud nepůjde věřit, že na videích jsou lidé mluvící ve správném kontextu, kteří říkají slova, co skutečně řekli, výrazně to sníží důvěru v informace obecně, což nahrává dezinformační válce.

 

"Zlatá éra" deepfake videí teprve přijde

Videa vznikají díky umělé inteligenci, která dokáže velmi realistická videa vytvořit.

Prozatím se ještě neobjevilo skutečně dobře vyrobené deepfake video, které by mělo dalekosáhlé následky, nicméně to může být jen otázkou času.

Autentizace videí nebo i obrázku zatím není zrovna standardem, vědci a inženýři se ale zabývají např. digitálním vodoznakem. Jde však o boj, který je jen těžko vyhratelný: Stejně jako třeba u kybernetické bezpečnosti, navrch mají obvykle spíše útočníci.

bitcoin_skoleni

Technologie se také postupně stává dostupnější i pro méně schopné uživatele. Pokroky dokazuje například čínská aplikace Zao, která dokáže docela věrohodně dosadit obličeje uživatelů na celebrity. Rychlý vývoj strojového učení rovněž dalšímu zjednodušování napomáhá. Tutoriály na to, jak si vytvořit vlastní deepfake videa, už nejsou ničím neobvyklým.

Doufejme, že spolupráce Facebooku a Microsoftu ponese ovoce.