Společnost IBM uvedla dosud nejrychlejší mikroprocesory v jádru výkonného serveru System P570, které využívají množství novinek v oblasti úspory energie a zároveň zdokonalené virtualizační technologie.
Dvoujádrový procesor POWER6 s taktem 4,7 GHz nabízí dvojnásobnou rychlost oproti předchozí generaci POWER5, a přitom ke svému provozu a chlazení spotřebovává téměř stejné množství elektřiny. Přenosové pásmo čipu je pak celých 300 gigabajtů za sekundu. Nový server však nabízí víc než jen surový výkon – je to také nejvýkonnější konsolidační zařízení střední třídy na světě, neboť obsahuje zvláštní hardware a software, který umožňuje vytvořit v jediném počítači velké množství virtuálních serverů.
IBM System p570 s procesory POWER6 láme rekordy v benchmarkových úlohách. Obstál jako vůbec první server jakožto nejvýkonnější ve 4. typových úlohách, které se nejčastěji používají pro hodnocení výkonnosti unixových serverů – SPECint2006 (výkonnost při výpočtech s celými čísly obvyklých v podnikových aplikacích), SPECfp2006 (výkonnost při výpočtech s plovoucí čárkou vyžadovaných ve vědeckých aplikacích), SPECjbb2005 (výkon Javy u obchodních operacích za sekundu) a TPC-C (výkon při zpracování transakcí). System p570 v současné době drží 25 rekordů ve výkonových testech napříč širokým spektrem podnikových a technických aplikací.
IBM se u nového serveru podařilo vyváženě sladit procesorový výkon se systémovou architekturou (velikostí mezipamětí a propustností sběrnic). Celková velikost vyrovnávací paměti procesorů POWER6 je 8MB na čip – tedy čtyřnásobek čipu POWER5 – což procesorům pomáhá udržet krok s touto obrovskou přenosovou rychlostí.
Čip POWER6 v serveru System p570 má na kontě řadu prvenství. Je to první unixový mikroprocesor, který dokáže zpracovávat aritmetické výpočty s plovoucí desetinnou čárkou na úrovni hardwaru. Výpočty s desetinnými čísly s plovoucí desetinnou čárkou byly dosud zpracovávány na úrovni softwaru. Zabudovaná schopnost počítat s plovoucí čárkou dává výhodu podnikům, jež používají složité daňové, finanční a ERP programy.
POWER6 je vyrobený 65nanometrovým procesem. Procesor POWER6 využívá spoustu technických vychytávek. Namátkou zmiňme zvýšení výkonnosti zachováním statického počtu stupňů pipeline ("dávek operací"), které musí být zpracovány během jediného taktovacího cyklu procesoru, oddělení obvodů, které nepodporují operace nízkého napětí, čímž se snížila spotřeba energie ve zbytku čipu, či konfigurovatelnou šířku přenosového pásma, což umožňuje vybrat si mezi maximálním výkonem a minimální cenou. Takt procesoru lze ve stavu nižší vytíženosti dynamicky snižovat. Kvůli úspoře energie se také dynamicky vypínají a znovu (když je třeba) zapínají nevyužité části paměti. Při přehřátí může čip snížit rychlost spouštění instrukcí, aby zachoval přijatelnou, uživatelem nadefinovanou teplotu. IBM počítá s uplatněním čipu POWER6 napříč serverovými řadami System p a System i.