Nokia vkládá naděje do Impactu, všeobjímající platformy pro management internetu věcí. Novinka, jejíž plný název zní Intelligent Management Platform for All Connected Things, vychází z již existujícího CPE nástroje Motive Connected Device Platform a snoubí v sobě funkce několika dalších produktů, takže se dá očekávat, že využití najde v prvé řadě mezi broadband a domácími routery.
Už teď podle Nokie Impact podporuje osmdesát tisíc nejrůznějších zařízení a není pochyb o tom, že se mezi nimi brzy objeví další nově představený produkt, tzv. Smart Home Gateway kombinující v sobě kabelový „modem“ s routerem, duální gigabit Wi-Fi a technologie Zigbee a Z-Wave.
Ambice Nokie s Impactem jsou ale vyšší. Společnost doufá, že platforma schopná všeho od sběru dat až po jejich analýzu, najde využití ve firmách a na úřadech jako bezpečnostní prvek správy internetu věcí. Designována je na to, aby mohla běžet v cloudu, kde může být prodávána jako řízená služba, zákazníci ji však mohou zapojit rovněž do vlastní infrastruktury.
Nokia přitom není původcem projektu. První Impact představila už loni v lednu kanadská společnost Mformation Software Technologies, kterou později koupil koncern Alcatel-Lucent. Novinka od Nokie sdílí s původním Impactem od Mformation některé charakteristiky jako například využití bezpečnostního modelu LWM2M, který je dle finské společnosti zásadní s ohledem na sdílení dat.
Nokia, ještě před nedávnem světoznámý výrobce mobilních telefonů, v současnosti nabírá sílu hlavně jako plnohodnotný IoT prodejce, nabízející vše od síťové infrastruktury až po nejrůznější typy senzorů. A kromě 3G a LTE sítí pro mobilní operátory buduje také vlastní IoT sítě.
Kromě jiného do svého portfolia v nedávné době přidala společnost Withings, francouzského výrobce specializovaného na domácí automatizaci. Nově představený Impact by měl být tedy platformou, která bude aktivity Nokie na poli IoT zastřešovat.