Výzkum společnosti McAfee dává tušit jak dnes funguje organizovaná počítačová kriminalita a ukazuje, že za ní mnohdy stojí nová generace zločinců a bossové, kteří pak při výběru "pěšáků" do svých řad používají postupy ne nepodobné těm, jež využívalo například KGB za dob studené války.
Druhá výroční zpráva McAfee o organizovaném zločinu a internetu tvrdí, že se kriminální skupiny zaměřují primárně na nejlepší studenty z vrcholných akademických institucí. Počítačový zločin pak podle studie přitahuje teenagery s dobrou znalostí počítačů, kódování a internetu, kterým je často sotva 14 let, láká je status celebrit technologických zločinců a příslib zisku bez rizik spojených s tradičním zločinem. Ze zprávy rovněž vyplývá, že počítačoví zločinci k páchání trestných činů využívají hlavně veřejná místa typu internetových kaváren, kde funguje wi-fi.
Hlavní poznatky plynoucí ze studie McAfee Virtual Criminology Report 2006 jsou:
Kult počítačového zločinu: Počítačový zločin si získal díky on-line pachatelům, kteří se stali téměř celebritami hackerských komunit, kultovní přívržence. Fóra odborníků poukazující na potenciální bezpečnostní problémy často slouží jako předváděcí místa pro ctižádostivé počítačové kriminálníky.
Malwarové nábory: Organizovaný zločin nyní používá taktiky ve stylu KGB s cílem přilákat novou generaci hackerů a autorů malwaru. Počítačoví zločinci aktivně vyhledávají studenty i absolventy IT studií a pokoušejí se získat tuto „čerstvou krev“ na svou stranu.
Práce uvnitř firem: S využitím slabých bezpečnostních postupů ve společnostech stávající i bývalí zaměstnanci a externí dodavatelé často iniciují útoky sami. Počítačoví podvodníci sponzorují vysokoškoláky a dívají se přitom do budoucnosti, protože vědí, že budou později těžit z faktu, že se tito stanou zaměstnanci podniku a získají přístup do lukrativních systémů.
Článek byl převzat z Computerworldu.