„Využití potenciálu kvantových počítačů bude vyžadovat tisíce, možná miliony qubitů,“ řekl k tomu profesor David Reilly, designér čipu, který drží významné pozice v Microsoftu i na univerzitě v Sydney.
Má pravdu. Současné polo-kvantové počítače trpí hlavně velmi nízkým počtem qubitů, ty nejvýkonnější mají jen několik desítek. Technologie narazila na limity křemíkových čipů.
Výsledky Reillyho jsou nadmíru slibné, operovat však stále musí o teplotě blízké absolutní nule (-274,15 stupňů celsia). Díky ní je možné dosáhnout potřebných kvantových efektů. O vyšších teplotách neumíme efekty reprodukovat, a není jasné, zda někdy budeme.
Kvantová zařízení jsou sice velmi pokroková, ale stále jsou založená na omezeních naší křemíkové architektury, protože jinak zatím počítače dělat neumíme. Běžné dráty a kabely jsou stále klíčovou součástí i kvantových počítač.
Nový čip využívá pouze dva dráty, které informace přinášejí – což je významný a důležitý pokrok.
Novinka je to skvělá, ale dopady na praxi jsou zatím nejasné, omezení, kterým kvantové počítače činí, je vícero. Nový čip je ovšem jednoznačně krok správným směrem.