Specializovaný mikročip využívá energeticky úsporná jádra, čtvrtou generaci technologie Nvidia NVLink, paměťový podsystém LPDDR5x, unifikovanou koherenci mezipaměti a další vývoj zaměřený na trénink a zpracování algoritmů umělé inteligence.
Samozřejmě součástí jako také vylepšení mířená na High Performance Computing, kde Nvidia oproti konkurenci ztrácí – a změna má nastat i díky procesoru Grace. V AI by mohl postavení firmy posílit výrazně, a výzkum AI dominuje i v oblasti HPC.
Jde o první CPU pro datacentra v portfoliu amerického obra, a první ukázky vypadají dobře. Současné nejrychlejší serverové procesory by Grace měl pro potřeby AI překonávat o více než desetinásobek, primárně v oblastech jako je NLP, datová analytika nebo supercomputing.
Pro maximální výkon však bude nutné CPU Grace propojit s grafickými kartami Nvidie; propojení CPU a GPU je něco, na co firma hodně sází. Slibuje rychlost propojení kompatibilních CPU a GPU až 900 Gb/s.
Už nyní víme, že na architektuře Grace chtějí první superpočítače postavit CSCS (Švýcarské národní superpočítačové centrum) a Národní laboratoř Los Alamos, kterou spravuje americké Ministerstvo energetiky.