Hlavní navigace

Onkyo HT-S 5305

1. 4. 2010

Sdílet

www.cptpraha.cz, 11 490 Kč Mezi klasickými domácími kiny typu „vše v jednom“ a kvalitními sestavami ze samostatných komponent není taková mezera, jak by se na první pohled mohlo zd

www.cptpraha.cz, 11 490 Kč

Mezi klasickými domácími kiny typu „vše v jednom“ a kvalitními sestavami ze samostatných komponent není taková mezera, jak by se na první pohled mohlo zdát. V tomto meziprostoru stále existuje řada „balíčků“ kombinujících různé modely receiverů obvykle z nižší či střední kategorie s 5.1 kompaktními reprosoustavami. Cena a kvalita zvukového přednesu těchto kombinací má velké rozpětí, podobně jako je tomu u běžných domácích kin, na rozdíl od nich ale téměř vždy nabízejí díky receiveru všestrannost a zejména bohaté možnosti připojení.
To je také případ sady Onkyo HT-S 5305, jejímž srdcem je receiver HT-R 538, což je varianta modelu TX-SR 308. To mimo jiné znamená, že jednou z nejdůležitějších novinek, které celá sada nabízí, je podpora HDMI 1.4a (včetně repeateru). Pokud připojíte Blu-ray přehrávač či PC, můžete využívat vestavěné dekodéry HD zvuku a receiver zvládne zobrazit na televizoru Full HD 3D obraz. Nečekejte ale v oblasti konverze signálů žádná kouzla – video cesty HDMI, komponentního a kompozitního signálu jsou zcela odděleny a pokud použijete komponentní vstup například pro XBOX 360, musíte také televizor k receiveru připojit HDMI kabelem. O něco větší flexibilita je u zvukových cest – receiver zvládá konverzi analogových i digitálních vstupů do zvukového výstupu HDMI, pokud tuto funkci v menu aktivujete. Díky HDMI 1.4a lze zvuk z televizoru vést zpět po HDMI kabelu (k tomu je ale potřeba televizor podporující HDMI 1.4a). Každopádně s trojicí HDMI vstupů, třemi digitálními audio vstupy a dvěma komponentními vstupy (ty všechny lze v menu libovolně přiřadit) jsou možnosti konektivity výrazně vyšší než u kompaktních domácích kin. Pro připojení starších konzolí či videa je k dispozici ještě čtveřice komponentních A/V vstupů a konečně po jednom linkovém audio vstupu na zadním a čelním panelu. Přístroj má také speciální konektor pro připojení dokovací základny pro iPod/iPhone či síťového přehrávače.
Udávaný výkon 100 W na kanál je spíše hypotetický – háček spočívá v tom, že udávaný výkon 100 W při šesti ohmech platí pouze při jednom aktivním kanálu. Koneckonců dynamický výkon pro přední kanály udává výrobce při osmi ohmech 85 W a představovat si, že receiver vážící 8 kg s trafem o maximálním příkonu 310 W dokáže vykouzlit 425 či dokonce 500 W DIN výkonu (jak uvádí někteří prodejci), by bylo jistě příliš optimistické. Koneckonců pohled na detailní specifikace dvojčete TX-SR 308 odhalí, že v případě sterea je receiver schopen dodat 65 W na kanál při osmi ohmech, frekvenčním rozpětí 20 Hz až 20 kHz a celkovém harmonickém zkreslení 0,7 %. Podobná situace je ale dnes u většiny receiverů (byť hodnoty se pochopitelně podle modelu liší), konzervativnější údaje uvádí jen některé značky (Harman/Kardon, Cambridge, Rotel, Marantz apod.). Nicméně kvalita trafa i audio obvodů a převodníků Burr-Brown je výrazně vyšší než u většiny kompaktních domácích kin, velkým plusem je také dostatečně dimenzované pasivní chlazení. Výrazně bohatší je rovněž nabídka DSP režimů.
Zatímco v oblasti konektivity a konstrukce vlastního receiveru Onkyo nad „kompaktními“ kiny jednoznačně vede, dodávaná sada reproduktorů obsahující dvoupásmové plastové satelity a subwoofer je spíše srovnatelná. Koneckonců napovídají tomu i pérkové svorky na receiveru i na samotných reproduktorech, sice barevně kódované, leč poněkud tenké dodávané kablíky. Jinými slovy, pokud vás zajímá především sledování filmů a hraní her, budete nejspíš zcela spokojeni. Vytvoření prostorového pole je dobré bez výrazných mezer, dialogy jsou dobře srozumitelné a subwoofer dodává zvuku potřebný ráz. Pokud ale plánujete nějaký poslech hudby, není to úplně ono. Receiver má naštěstí v tomto směru v rukávu další eso: kvalitní šroubovací svorky pro připojení druhého „B“ páru předních reproduktorů – například kvalitnějších regálovek, které na Aukru seženete za dva či tři tisíce. Pak stačí přepnout režim na stereo či direct, zvolit reproduktory B a můžete si užívat kvalitnější zvuk z klasických reprobeden.
Pokud hledáte více než kompaktní domácí kino, ale zároveň nemáte vysoké nároky a nechcete utrácet desetitísice, pak je HT-S 5305 výtečným kompromisem. Kompromisem v dobrém smyslu slova, protože se skutečně nachází kdesi na půl cesty. Pamatujte ale, že bude ještě třeba koupit nějaký Blu-ray přehrávač, Playstation 3 či připojit přes HDMI výstup PC.

Receiver HT-R538

Dynamický výkon: 85 W/8 ohmů (přední kanály)
Jmenovitý výkon: 100 W/kanál, 1 kHz při provozu jednoho kanálu
Frekvenční rozsah: 20 Hz–50 kHz, +1/–3 dB (direct režim)
Video vstupy: 3× HDMI, 2× komponentní, 4× kompozitní
Audio vstupy: 2× optický, 1× koaxiální, 1× linkový, 1× portable
Jiné vstupy: universal port, RI
Video výstupy: HDMI, komponenntí a kompozitní video
Audio výstupy: VCR, subwoofer
Podporované formáty: Dolby Digital, DTS, Dolby True HD, DTS HD, LPCM (dvou- a vícekanálové až 192 KHz/24bit)
Reproduktory
Satelity: 8cm kónické repro, 6 ohmů, 80 Hz–20 kHz, max. vstupní výkon 120 W
Subwoofer: 150 W dynamický výkon, 16cm reproduktor, 27 Hz–150 Hz