Open source - čilý i v deseti letech

27. 8. 2007

Sdílet

Veliká válka prohlížečů mezi Microsoftem a firmou Netscape Communications, která se odehrávala v 90. letech, nakonec vedla k pádu pyšného browseru Netscape Navigator. Současně však vyústila ve vznik celého nového hnutí a přístupu k duševnímu vlastnictví - zrodil se open source.

Veliká válka prohlížečů mezi Microsoftem a firmou Netscape Communications, která se odehrávala v 90. letech, nakonec vedla k pádu pyšného browseru Netscape Navigator. Současně však vyústila ve vznik a rozkvět celého nového hnutí a přístupu k duševnímu vlastnictví - zrodil se open source.

Open source nebo také open-source software (OSS) je software s otevřeným zdrojovým kódem, který je dostupný legálně i technicky. Jeho licence totiž umožňuje, při dodržení jistých podmínek, uživatelům zdrojový kód využívat, například prohlížet, upravovat a šířit dále. Samotný pojem open source příští rok oslaví své, již desáté narozeniny.

V 50. letech IBM distrubuovalo operační systémy ve formě zdrojového kódu a pro zjednodušení výměny byla zformována uživatelská skupina SHARE.V 60. letech vývojáři s přístupem k ARPANETu (Advanced Research Projects Agency Network) využívali něčeho, čemu říkali RFC (Request for Comments), a co v konečném důsledku v rámci komunity fungovalo na obdobném principu jako open source. Nutno dodat, že i díky této kolaboraci ARPANET nakonec přerostl všem jeho otcům přes hlavu a evolučním procesem v roce 1969 zmutoval v internet. Pomineme-li rannou předehru, proběhl samotný zrod open source o pár desítek let později.

Proces začal v září roku 1997, kdy vývojář Eric S. Raymond představil publikaci "The Cathedral and the Bazaar" na jednom ze seminářů konference O’Reilly Perl Conference. Spis obsahoval jeho představu efektivního vývoje software a v podstatě šlo o jakési programové prohlášení, které se své prime time dočkalo napřesrok.

Ideje z "The Cathedral and the Bazaar" byly reinkarnovány a doupravovány lidmi v čele s Linusem Torvaldsem, tvůrcem jádra operačního systému Linux. Vše z velké části vyvrcholilo na Free Software sumitu konferenceTim O’Reilley v březnu roku 1998, kde v podstatě vznikl pojem a celé hnutí open source.


Již dříve existovalo něco jako "volný software" (free software). Hnutí okolo něj, vedené organizací Free Software Foundation (FSF) s Richardem Stallmanem v roli šéfa však bylo poměrně dogmatické. Samotné slovo "free" zde bylo poněkud problematické, neboť není obtížné představit si software s ním v roli přívlastku, jako něco odporující samotné ideji komerční směny zboží. Dle definice Stallmana a jeho FSF "free" znamenalo jediné - vývojáři a uživatelé mají mít možnost spolupracovat s kým chtějí a sami také smějí upravovat a přizpůsobovat pořízený software.

Největší rozdíl mezi Stallmanovým a Torvaldsovým pojetím byl tedy ideologický. Zatímco FSF poukazovalo na volnost konkrétního uživatele/vývojáře softwaru, soustředili se Torvalds a přívrženci open source na ideu zdokonalování kódu, čím více lidí přitom bude zúčastněno, tím lépe. A je potřeba dodat, že dnes jsou programy open source mnohem rozšířenější než tzv. free software.

Za velikou revolucí stojí, v perexu již zmíněná válka Netscapu s Microsoftem. Nebýt toho, open source by pravděpodobně dnes nedosáhl takových rozměrů. Všechno to začalo již v roce 1993, kdy Marc Andreessen z amerického národního superpočítačového centra NCSA vytvořil populární webový prohlížeč Mosaic. Povzbuzen jeho úspěchem, založil si Andreessen vlastní firmu Netscape Communications.

Základní stavební kameny z Mosaic v roce 1994 dobře posložily také při konstrukci prohlížeče Netscape Navigator. Ten byl o dva roky později využíván téměř 80 % internetové populace. Microsoft to samozřejmě neviděl rád a v roce 1995 odpověděl vlastním programem - zrodil se Internet Explorer. Až do verze 3, jíž se svět dočkal v roce 1996 však trpěl tolika dětskými neduhy, že nezpůsobil žádné velké pozdvižení. Opravdový obrat nastal, když byl IE přímo zaintegrován do operačního systému Windows 95, a Microsoft pro jeho propagaci spustil velkou reklamní kampaň. Netscape začínalo téct do bot.

Nápady Erica S Raymondse z roku 1997 byly východiskem. Společnost Netscape Communications tedy 22. ledna 1998 otevřela, do té doby proprietární kód prohlížeče Navigatoru, a udělala z něj open source. To způsobilo velký poprask na celé IT scéně a o pár týdnů později byl Raymondem a šesti dalšími vývojáři definitivně zaveden pojem "open source".

Ačkoli Netscape Navigator jako takový z počítačů prakticky vymizel, idea open source žije ( a vzkvétá) dále. Vždyť i dnes největší konkurent IE, Mozilla Firefox je open source (základem je v podstatě Netscape Navigator). Dalším příkladem rychle se šířícího open source díla je Linux, a abychom završili i třetím exemplářem, co třeba nejrozšířenší webový server Apache?

 

Autor článku