Alasdair Lumsden, ředitel hostingové společnosti Ever City, která je jedním z hlavních iniciátorů projektu, tvrdí, že jeho společnost používala Solaris 10 a následně přešla na otevřenou verzi OpenSolaris. Po převzetí Sunu Oraclem se ovšem nad OpenSolarisem rychle stáhly mraky a i když jej má částečně nahradit bezplatná podniková verze Solaris Express, pro řadu uživatelů se nejedná o odpovídající alternativu, neboť i přes bezplatnou podobu jeho vývoj už probíhá „za zavřenými dveřmi“. Lumsden proto říká, že se společně s dalšími lidmi rozhodl začít pracovat na ryze open source projektu OpenIndiana, který se má stát životaschopným pokračovatelem OpenSolarisu. Společnost Ever City si ovšem i nadále chce zachovat jako svůj hlavní byznys hosting a vývoj otevřeného operačního systémů bude probíhat separátně.
Lumsden tvrdí, že načasování se podařilo opravdu optimálně, neboť před měsícem unikla Oraclu zpráva o ukončení podpory OpenSolarisu a jeho společnost má tedy nyní dobrou pozici, aby mohla zaplnit mezeru, která tak na trhu vznikla. Projekt OpenSolaris byl zahájen v polovině roku 2005 a ukončení se dočkal po zhruba pěti letech.
Alasdair Lumsden dále říká, že OpenIndiana nemá kolidovat s již existujícím projektem Illumos, který byl postaven na odnoži kernelu OpenSolaris. Podle něj se OpenIndiana má stát v prvé řadě náhradou Solarisu 11, ovšem šířenou pod CDDL licencí. Lumsden dodává, že nový software by neměl čelit takovým licenčním problémům, jako například Android od Googlu, neboť v něm není nic, kvůli čemu by jej Oracle mohl napadnout. Jediná věc, která byla zvažována, bylo jméno, ale nakonec z něj pro jistotu slovo „Solaris“ úplně vypadlo.
Prvotní verze operačního systému OpenIndiana byla uvolněna v minulém týdnu a jen za první den si jí stáhlo zhruba 2000 uživatelů.