Americká AICPA (institut certifikovaných účetních) ve spolupráci s firmou Oracle uveřejnila studii týkající se osvojení umělé inteligence ve finančních odděleních v podnikové sféře. Výsledky nejsou optimistické.
Studie odhalila „zjevné souvislosti“ mezi nasazením AI a růstem zisků. Finančním týmům ve firmách chybí primárně lidské síly, které by zvládly nové technologie implementovat. Ze 700 oslovených finančních lídrů z celého světa jich závratných 89 % uvedlo, že umělou inteligenci dosud ve svém oddělení nenasadili a jen 10 % týmů věří, že pro budoucí nasazení AI vůbec mají dostatek pracovní síly.
„Digitální finance“ jsou podle studie klíčové pro úspěch oslovených podniků. 46 % finančních lídrů, kteří si technologie osvojují, uvádí růst zisků, zatímco jen 29 % zbylých negativní. Firmy na vzestupu také mají vyšší pravděpodobnost budoucího osvojení umělé inteligence, což překvapením není.
Jako značný problém označily AICPA a Oracle především to, že podniky nejsou ochotny nebo schopny poskytnout finančnímu oddělení pracovníky s vhodnými schopnosti, kteří by technologickou transformaci vedli. Přitom právě u financí nabízí umělá inteligence znatelné pokroky, a to nejen prostřednictvím blockchainu, ale také strojového učení, pokročilých inteligentních analýz a big dat.
Jako důležitý jev, který osvojení umělé inteligence provází a je zároveň zodpovědný za část její popularity, je podle studie cloud. Právě ten umožnil šířeji technologii nasazovat, obdobně jako u jejích podsekcí, strojového učení či neuronových sítí.
Největší změnu pro finančnictví, jako celek samozřejmě, přesto představuje blockchain. Tedy, doufejme – skepse je sice na místě, ale jak napovídá náš nedávný článek, blíží se stále rychleji.