Ať už Evropská komise řekne cokoli, Oracle si stojí za tím, že vývoj MySQL bude probíhat pod jeho střechou i nadále. Evropského regulátora, který plánovanou akvizici vyšetřuje z antimonopolního pohledu, a tím celý obchod velkou měrou zdržuje, znepokojuje fakt, že Oracle by akvizicí ovládl i konkurenční produkt.
Šéf Oracle Larry Ellison řekl, že se MySQL nezbaví jen proto, aby Evropská komise dala akvizici zelenou. Prohlásil, že databázový software vyvíjený jeho firmou v žádném případě není konkurencí MySQL.
Ellison to uvedl na konferenci Churchill Club, kde vystoupil s bývalým šéfem společnosti Motorola a současným představitelem Sun Microsystems Edem Zanderem. Řekl, že Sun Microsystems kvůli průtahům způsobeným vyšetřováním Evropskou komisí měsíčně přichází asi o sto milionů dolarů. Sám by rád akvizici dokončil co nejdříve. Komise však své stanovisko nemusí vyřknout dřív než v lednu příštího roku.
Od chvíle, co Oracle oznámil plány odkoupit Sun, se zainteresovaní lidé nepřestali ptát, co provede s hardwarovými a softwarovými produkty Sunu. Korporace dlouho mlčela, ale v poslední době začíná konečně promlouvat. Podle všeho si Oracle ponechá vše, co Sun dělá Sunem. Mezi řadou uživatelů panovala obava právě o budoucnost databáze MySQL – Ellison však v kontextu reakce na probíhající šetření Komisí jejich obavy uhasil. Oracle si MySQL ponechá.
Oracle podle Ellisona není konkurentem MySQL, ale konkuruje produktům jako Microsoft SQL Server a IBM DB2. "S MySQL jsme nikdy nesoutěžili. Oracle a MySQL jsou sice databáze, ale určené pro zcela odlišné trhy," uvedl. "Ne, opravdu se MySQL nevzdáme, ani když to po nás bude Evropská komise požadovat," dodal.
Na akvizici si posvítili i američtí regulátoři, kteří v ní nenašli žádný problém a prohlásili ji za prospěšnou pro hospodářskou soutěž. Podle Ellisona Evropská komise nakonec dojde ke stejnému závěru.
Larry Ellison hovořil také o tom, že z Oraclu chce mít takovou korporaci, jakou bývala Velká Modrá. "Chceme být jako IBM za časů T. J. Watsona mladšího. [...] To bylo tehdy, kdy IBM byla opravdu dominantní softwarovou společností. Watsonova IBM byla největší společností v historii Ameriky, protože se pyšnila tou kombinací hardwaru a softwaru, kterou používala většina firem na planetě." Takové plány má Oracle se Sun Microsystems. "Myslíme si, že spojením technologií Sunu a technologií Oracle můžeme uspět a IBM porazit. To je náš cíl," řekl.
Na otázku, zda si Oracle ponechá vše z portfolia Sunu, Ellis odvětil: "Necháme si všechno. [...] Sun má úžasné technologie."