Na počátku dubna navštívil Prahu Vinton G. Cerf, jeden ze spoluautorů protokolu TCP/IP. Z tohoto důvodu bývá někdy nazýván otcem Internetu. V minulosti pracoval u řady firem a instutucí, dnes je jedním z ředitelů společnosti Google. Při své návštěvě v Praze vyprávěl o plánech a novinkách, které zavádí společnost Google, dopoledne na tiskové konferenci a odpoledne na veřejné přednášce na Elektrotechnické fakultě ČVUT v Praze Dejvicích.
Mimo to mluvil o rozšíření internetu do vesmíru, o kterém výslovně řekl, že to není akce firmy Google, ale spolupráce NASA, Evropské vesmírné agentury ESA a dalších společností a asociací. V této souvislosti uvedl několik zajímavých příkladů, z nichž vyplývalo i např. to, že rychlost světla je zkrátka malá.
Zmínil se také o tom, jak vznikl adresní prostor současných IP adres, který bude brzy rozšířen na IP verzi 6. V době počátku Internetu bylo totiž v celé síti několik jednotek maximálně desítek počítačů a počet 4 miliardy možných adres se zdál neuvěitelně vzdálený. Dnes však začíná být toto číslo pomalu „těsné“, takže bude vhodné v budoucnosti vzdálené několik let přejít na verzi 6 označovanou také IPv6. Tam bude počet možných adres něco přes 3 krát 10 na 38. To je astronomické číslo, které snad bude nějakou dobu Internetu stačit.
Vinton G. Cerf při své návštěvě Prahy (větší obrázek).
O dalších záměrech firmy Google řekl například, že hledání v knihách nebude dávat uživateli obsah knihy k dispozici a nebude tak obcházet její nákup. Vyhledávač mu pouze řekne, ve které knize je hledaný pojem. Uživatel tak bude moci snadno příslušný termín najít v knize, kterou vlastní nebo kterou si koupí či vypůjčí.
Na závěr své přednášky pan Cerf prezentoval několik prohlášení. Zajímavé bylo např. tvrzení, že informace sama nemá sílu, sílu jí dává teprve její sdílení mezi lidmi. Podstatné je také to, že firma Google shání nové odborníky i v České republice. Bližší informace o tom můžete najít na adrese zde.
O návštěvě jsme psali na Computerworldu také zde, životopis Vinta Cerfa najdete na Business Worldu.
Foto: Google