Otevřená data pomohou i studentům technický oborů, na ČVUT se otevřela OpenDataLab

25. 2. 2019

Sdílet

 Autor: © ČVUT
Fakulta informačních technologií na ČVUT ve spolupráci s firmou Profinit EU otevřela nový prostor pro praktickou výuku studentů – Laboratoř otevřených dat (OpenDataLab).

Laboratoř je, jak název napovídá, zaměřena na práci s otevřenými zdroji dat. Studenti tak mohou v prostředí fakulty zkoumat data z oblasti dopravní obslužnosti, hospodaření státu, životního prostředí a dalších oblastí; získané informace mohou využít kupříkladu do semestrálních či závěrečných prací.

Definic otevřených dat je vícero, ale obecně jde o informace z internetu, které jsou úplné, snadno a volně dostupné, zpřístupněné za jasně definovaných podmínek využití dat a s co nejmenším množstvím omezení; podobné informace jsou užitečné nejen pro novináře, ale právě také pro studenty technických nebo ekonomických oborů.

Problémem otevřených dat ovšem je to, že jejich zdroje nejsou příliš známé. Protože je primárně zveřejňují orgány státní správy (méně pak univerzity, veřejně a soukromé firmy), propagace otevřených dat mírně zaostává. Zdrojů přitom není málo, a to z mnoha různých oblastí.

bitcoin_skoleni

„Dostupných dat je velké množství a jejich využití pokulhává. Ve společné laboratoři budou vznikat nové aplikace, analýzy a závěry usnadňující každodenní život. Nejvyšší kontrolní úřad pravidelně pořádá hackathon státní správy, ale to nestačí. Představte si, že máte informace o množství aut aktuálně vjíždějících do Prahy, znáte množství parkovacích míst v centru a jejich obsazenost a máte data o znečištění. Pak dokážete spočítat, že se dostáváte za hranu, kdy město již není schopné množství provozu zvládnout a můžete dopravu začít dynamicky regulovat. Nemá význam auta pouštět do centra, pokud tam není dostatek míst k zaparkování nebo je město naprosto ucpané,“ popsal Ing. Marek Sušický ze společnosti Profinit. „V tuto chvíli, bohužel, nejsou dostupná všechna potřebná data, ale to se může brzy změnit, stejně jako množství parkovacích míst na okraji Prahy,“ dodal.

V rámci Laboratoře otevřených dat se však studenti samozřejmě zapojí i do souvisejícího výzkumu, zabývat se budou i tzv. datovou žurnalistikou. Propojování zdrojů má navíc posloužit k lepší a bezchybné interpretaci existujících informací.