Pac-Man od Googlu vyvolal sérii bezpečnostních poplachů

26. 5. 2010

Sdílet

Oslava výročí 30 let od uvedení legendární počítačové hry Pac-Man, kterou si bylo možné zahrát na homepage Googlu, způsobila mezi uživateli Firefoxu falešné bezpečnostní poplachy.

Google umístil Java-Scriptovou verzi Pac-Mana na svoje stránky během pátku v podobě tzv. motivu doodle, což je obvykle statický obrázek k výročí nějaké významné události. Pac-Man byl ovšem výjimkou, neboť šlo o skutečnou interaktivní hru, kterou bylo možné ovládat myší a byla k dispozici po celý uplynulý víkend.

Podle Jamese Socola, inženýra pro webový vývoj společnosti Mozilla, ovšem tato hra vyděsila řadu uživatelů Firefoxu, neboť její startovní zvuky připomínající sirénu vzbudily v uživatelích obavu z varování před nebezpečím virové nákazy. Ti pak v panice začali svými dotazy tak intenzivně bombardovat fórum podpory Mozilly, že způsobili zahlcení a výrazné zpomalení jejích serverů. Došlo také k problémům s replikací databáze, takže nově vložené příspěvky ohledně výstražných zvuků většina ostatních uživatelů nemohla ani vidět.

Socol situaci označil v nadsázce za DDOS útok Pac-Manem, neboť útoky typu distributed-denial-of-service se vyznačují právě vyřazením napadnutých webových sítí a jejich služeb.

Někteří uživatelé Firefoxu informovali, že se jim podařilo vypnout zvuky vyřazením doplňku CoolPreviews, který uživatelům umožňuje „nahlížet“ linky a mediální obsah bez nutnosti opustit aktuálně otevřenou webovou stránku. Řada ovšem situaci vyhodnotila jako virovou hrozbu a obracela se na dodavatele svých antivirových a bezpečnostních řešení.

Situace se uklidnila až na začátku týdne, kdy Google odebral Pac-Mana z homepage a umístil jej na periferní část svojí sítě, kde jsou k dispozici i další motivy doodle. Automatické zvuky při startu byly již předtím vypnuty a nyní začnou hrát jen v případě, že hráč klikne na tlačítko „vlož minci“ (insert coin).