Technologie PRAM (phase change random access memory, někdy také jen PCM) se vyznačuje vysokou rychlostí, která byla dosud typická pro paměti typu DRAM, ale současně také schopností udržet uložená data i po odpojení od zdroje energie, což byla naopak vlastnost výrazně pomalejších pamětí typu flash.
Samsung očekává, že tyto nové paměti najdou uplatnění hlavně v oblasti mobilních zařízení a jedním z hlavních dnešních požadavků pro tyto přístroje je právě vysoká kapacita a rychlost. Nicméně stále důležitější je i otázka spotřeby, přičemž paměti PRAM díky zjednodušené logice pro přístup dat oproti DRAM mají i redukovanou spotřebu a výrobce očekává, že výdrž mobilních zařízení při provozu na baterie by se díky této technologii mohla zvýšit o více než 20 %.
Sei-Jin Kim, vice prezident paměťové divize Samsungu je přesvědčený, že paměti typu PRAM budou výrazným přínosem hlavně v oblasti mobilních telefonu a pro jeho společnost by se mohly stát v budoucnu jedním z klíčových produktů.
512 Mb PRAM dokáže vymazat 64 kiloslov dat v 80 milisekundách, což je desetinásobná rychlost oproti flash pamětem typu NOR. Datové bloky o velikosti 5 MB pak může paměť PRAM vymazat a přepsat zhruba sedmkrát rychleji, než čip typu NOR, uvádí Samsung. Srovnání s rychlostí flash čipů typu NAND však nebylo zveřejněno.
Samsung pro produkci čipů PRAM využívá zatím 60nm výrobní technologii, nicméně počítá s tím, že pro další generaci těchto pamětí budou využity i pokročilejší výrobní postupy. Nicméně nejprve musí postoupit jejich komerčním adopce a v tomto ohledu bude pravděpodobně primárním měřítkem cena (kterou Samsung zatím nezveřejnil). Detaily o vývoji PRAM a jejich technologii najdete (v angličtině) např. na Wikipedii.