Začátek léta využila společnost Panasonic k představení mnoha zajímavých novinek pro amatérské i poloprofesionální kameramany a fotografy. Největší pozornost odborné veřejnosti při prvním představení přitáhla 3D videokamera HDC-SDT750, která zpřístupňuje tvorbu 3D filmů velmi široké skupině zákazníků.
Kamera Panasonic HDC-SDT750 je vybavena tříčipovým 3MOS systémem se zdokonalenou technologií redukce šumu (NR), režimem progresivního snímání 1080 (1080/50p) a novým systémem hybridní stabilizace obrazu HYBRID O.I.S. Při ovládání je možné využít plně automatické pracovní režimy i manuální nastavení ostření, přiblížení, nastavení expozičních režimů a vyvážení bílé barvy. Bez 3D objektivu kameraman zachytí Full HD video 1920 × 1080 obrazových bodů, s nasazeným speciálním objektivem (není možné jej koupit samostatně a dodává se jen ke kameře HDC-SDT750) je obraz snímán zvlášť pro pravé a levé oko, každý z obrazů má rozlišení 960 × 1080 obrazových bodů.
Kamera používá nový objektiv Leica Dicomar (F1,5–2,8) s 12násobným přiblížením, konverzní 3D modul VWCLT-1 má ohniskovou vzdálenost 58 mm (ekv. 35mm kinofilmu) a dokáže zaostřit od 1 metru v podstatě do nekonečna. Záznam obrazu je kombinován se zachycením zvuku, k němuž je využito pět vestavěných mikrofonů. I zde jsou pro zlepšení kvality využity korekční nástroje, například technologie Wind Noise Canceller pro potlačení hluku z poryvů větru.
Videokamera je vybavena výklopným otočným dotykovým LCD displejem pro snadné ovládání i přehrávání zachycených sekvencí. Zajímavou funkcí, která není u kamer právě obvyklá, je podpora intervalového snímání s nastavením intervalu od 1 sekundy do 2 minut. Zrychlený záznam pomalého děje oceníte ve 2D i 3D zpracování.
2D záznam je možné přehrát na všech televizorech, prostorový 3D záznam jen po připojení k 3D kompatibilnímu televizoru. Je možné ho uložit na paměťovou kartu a přehrávat prostřednictvím přehrávače nebo rekordéru kompatibilního s formátem AVCHD. Pro editaci videa, střih a záznam na paměťová média nebo odeslání na YouTube či Facebook je dodáván software HD Writer AE 2.6T (pro OS Windows). Kamera bude na český trh uvedena na podzim tohoto roku, předpokládaná cena by se měla pohybovat kolem 30 000 Kč.
Z pěti nových fotoaparátů, představených společně s 3D kamerou, jsme vybrali dvě novinky pro náročnější uživatele. Oba přístroje podporují kromě snímání statických obrázků i natáčení HD videa. 24× ultrazoom Panasonic Lumix DMC-FZ100 s rozsahem 25–600 mm pro fotografování (ekv. 35mm kinofilmu) a 31–735 mm pro video je vybaven 14,1Mpix snímačem, manuálními i automatickými režimy, výklopným displejem s úhlopříčkou 3“ a 460 000 body. Fotoaparát využívá optickou stabilizaci obrazu, podporuje oblíbené motivové programy, nabízí funkce rozpoznání obličeje a nechybí mu elektronický hledáček, usnadňující práci na přímém slunečním světle. V režimu Makro dokáže zaostřit na vzdálenost od 1 cm, díky rychlosti fotografování až 11 snímků za sekundu je vhodný i pro sportovní fotografii. Lumix DMC-FZ100 je v prodeji za doporučenou cenu 11 990 Kč.
Panasonic Lumix LX5 se na rozdíl od modelu DMC-FZ100 vejde do kapsy u saka nebo u košile. Kompaktní fotoaparát s širokým ohniskem v rozsahu 24–90 mm (ekv. 35mm kinofilmu) potěší objektivem Leica DC Vario-Summicron s výbornou světelností f2,0. Jeho 10,1Mpix senzor dobře pracuje i ve velmi špatných světelných podmínkách, a to jak při fotografování, tak natáčení videa. Kreativním fotografům se vedle výborné obrazové kvality zřejmě zalíbí i snadná změna poměru stran snímků s volbami 1 : 1, 3 : 2, 4 : 3 a 16 : 9 se samostatným přepínačem na objímce objektivu. Lumix LX-5 je vybaven LCD displejem s úhlopříčkou 3 palce a rozlišením 460 000 bodů, volitelnou součástí se může stát elektronický hledáček, zasouvaný do patice blesku. Dáváte-li přednost úpravám fotografií v počítači, potěší vás i podpora formátu RAW. Cena přístroje byla stanovena na 12 990 Kč.
www.panasonic.cz