Hlavní navigace

Plány na elektronizaci zdravotnictví jsou ambiciózní, jsou i splnitelné?

24. 2. 2023

Sdílet

 Autor: © Sergey Nivens - Fotolia.com
ICTZ, tradiční konference věnovaná IT a bezpečnostním řešením pro zdravotnictví proběhla tento týden v Praze. Vedle prezentací předních dodavatelů IT produktů a služeb nastínil plány rozvoje IT ve zdravotnictví i zástupce ministerstva zdravotnictví.

Martin Zeman, tamější ředitel odboru IT a elektronizace zdravotnictví, na úvod uvedl, že ne všechny původní plány, jako třeba, že se všichni pacienti budou moci od ledna 2024 přihlašovat na běžná ambulantní vyšetření elektronicky, se povedly, nicméně v současnosti je pozornost ministerstva upřená na rok 2030.

Využíváte už ve firmě autonomní agenty postavené na bázi umělé inteligence?

Do této doby by měl mít například každý občan k dispozici sdílený elektronický sdílený záznam. Zároveň by se měly výrazně snížit administrativní požadavky na lékaře díky propojení systémů a automatickému sběru dat, což jim umožní v mnohem větší míře se věnovat problémům samotného pacienta.

Podle předpokladů by měli mít pacienti také okamžitý přístup o svém zdravotním stavu v rámci celé Evropské unie.

V plánu digitalizace zdravotnictví jsou například i sdílený lékový záznam, portálové řešení elektronického zdravotnictví, tzv. sekundární využití zdravotnických dat a samozřejmě také zajištění odpovídající bezpečnosti dat i provozu zdravotnických a IT systémů.

Mnohem podrobnější informace o plánech ministerstva zdravotnictví najdete v přednášce Martina Zemana.

Co se týče přednášek dalších vystupujících, posluchači se mohli například seznámit s různými produkty zvyšujícími ochranu dat i infrastruktury či zlepšující jejich správu.

Patří mezi ně například datový trezor či backupless úložiště od Dellu, hybridní virtuální desktopy od firmy Wisper, které kombinují technologii VDI a běžné počítače, jednotná platforma poskytující celou řadu bezpečnostních řešení v jednom, jíž je Bitdefender Gravit Zone, či řešení spolehlivých záloh od Veeamu.

Zástupci Anectu představili Mitre Attack jako informační zdroj pro seznámení se s reálnou podobou různých útoků hackerů, Eset zase vypíchnul některá řešení, na která mohou zdravotnická zařízení případně získat dotace (na co lze dotace dostat, ukazuje výše zmíněná přednáška Martina Zemana), a firma Predny SLM ukázala, jak se dá legálně ušetřit na licencích softwaru.

Pokud se necítíte na to, že byste zabezpečení zvládli sami, Datasys představil řešení bezpečnostního centra SOC určeného právě pro nemocnice. Klamání útočníků či pokročilou správu s bezpečnostními daty pak popsal SentinelOne.

bitcoin_skoleni

Jak by mohlo fungování zdravotnictví vylepšit BankID přesně identifikující každého pacienta, ukázal zástupce Bankovní identity. A konferenci zakončila firma 2Fresh tím, jak důležitý je design zdravotnických řešení pro to, aby si personál funkce rychle osvojil a snížil chyby při jejich používání.

Záznam celé konference ICT ve zdravotnictví, jejímž pořadatelem je společnost Internet Info DG, je k dispozici zde.

 

Security World si můžete koupit i jako klasický časopis, buď v klasické tištěné formě nebo v elektronické verzi. Věnujeme se bezpečnosti počítačových systémů, ochraně dat, informací a soukromí.  Jsme jediný titul na českém a slovenském trhu, který oslovuje širokou čtenářskou obec – od ředitelů firem, přes odborníky na bezpečnost po koncové uživatele. Naším cílem je poskytnout ucelený přehled o bezpečnostních hrozbách a zejména o tom, proč a jak se jim bránit, případně proč respektovat a dodržovat nařízení IT manažerů ve firmách.