Počítač pomáhá léčit rakovinu

21. 3. 2014

Sdílet

 Autor: ibmcz.tumblr.com
Watson, superpočítač IBM „obdařený“ umělou inteligencí, je schopen párovat data z odborné literatury s databází a změnami ve struktuře genomu konkrétního pacienta.

Onkologie a klinická genetika mají nově k ruce počítač Watson, který umí zmapovat individuální genovou mutaci pacienta a zároveň lékařům poskytnout referenční rámec pro přesnou diagnózu. Díky přístupu k takovým informacím budou lékaři schopni včas a rychle nasadit účinnou léčbu podle zjištěného DNA profilu pacienta a mutace genu. To by mohlo znamenat zásadní změnu kvality života pro miliony pacientů na celém světě.

IBM bude technologii testovat společně s Newyorským genomovým centrem (NYGC). Cílem výkumu bude ověřit možnosti vytvoření personalizované léčby glioblastomu, zhoubného mozkového nádoru, jemuž v USA padne každoročně za oběť 13.000 lidí.

Nová cloudová verze softwaru Watson bude analyzovat genetická data a porovnávat je s dostupnou biomedicínskou literaturou, klinickými studiemi a databázemi léčiv.

Projekt Watson vznikl ve výzkumných laboratoří IBM. První rozsáhlejší pozornost tento projekt vzbudil úspěšným účinkováním v televizní vědomostní soutěži. IBM nedávno vyčlenila projekt Watson do samostatné obchodní jednotky Watson Group. IBM se rozhodla  investovat do výzkumu kognitivního computingu 1 miliardu USD.

Watson nezískal své jméno po hrdinovi z příběhů A. C. Doyla (to by asi bylo příhodnější pojmenování Holmes), ale po zakladateli IBM.

bitcoin_skoleni

Čtěte také:
→ IBM rozšiřuje portfolio řešení pro Big Data o nový prediktivní analytický software
IBM dlouhodobě pracuje na technologiích kognitivního computingu a prediktivní analýzy. Okolo původně výzkumného projektu Watson vzniká velká vývojová skupina.
→ Watson od IBM se zapsal na lékařskou fakultu
Počítačový systém Watson od IBM začal pracovat na lékařské fakultě Cleveland Clinic Lerner College of Medicine of Case Western Reserve University.

G+