Podniky nahrazují zastaralé workloady; přichází hromadná migrace na cloud

2. 12. 2016

Sdílet

 Autor: Fotolia © WavebreakMediaMicro
Nyní, když si velké podniky alespoň trochu osvojily práci s cloudovým prostředím díky menším projektům, začnou se zaměřovat na migraci kritický důležitých, avšak stárnoucích workloadů. Alespoň takovou představu má Stephen Orban, vedoucí podnikové strategie v Amazon Web Services (AWS).

V rozhovoru pro Computerworld na letošní konferenci AWS re:Invent Orban mluvil o další vlně osvojování cloudu, která by mohla být zaměřena na migraci starých workloadů.

A ačkoli je přesun velkých, kriticky důležitých služeb a workloadů vždy těžší a riskantnější než přesun malých projektů, alespoň již mají IT týmy větších firem určité zkušenosti.

„Tempo a množství migrovaných služeb se výrazně zvyšuje u velkého počtu spotřebitelů,“ vysvětluje Orban. „Capital One má týmy specializované čistě na migraci existujících workloadů. Vidíme i firmy, který si z AWS vytvořily nový standard, ale někdy je zdržují staré systémy, na kterých musí trávit čas. Chtějí začít s jejich přesunem.“

Zeus Kerravala, analytik v ZK Research, říká, že vývoj cloudu mu připomíná virtualizaci v devadesátých letech.

„První vlna byla o zkoušení nových věcí, ne přesun kriticky důležitých projektů,“ prohlásil. „Jakmile virtualizaci firmy věřily, přesunuly klíčové aplikace. Dnes je virtualizace úplně bezproblémová, protože jde o známou technologii s dobře popsanými metodami práce. Cloud se dnes vyvíjí stejně.“

Je chytré, že podniky experimentují s cloudem a nové postupy zkouší u méně důležitých, spíše pokusných workloadů. Brzy však nastane čas na přesun větších a mnohem důležitějších projektů.

„Teď, když firmy začínají věřit cloudu, očekávejme mnohem širší míru osvojení,“ říká Kerravala. „Brzy se už nebudeme ptát ‚bude toto fungovat v cloudu?‘ Protože budeme vědět, že ano.“

Ti, kteří cloud přijali jako první, se budou také, logicky, přesouvat zcela na cloudová řešení jako první, povšiml si Kerravala. Až ostatní uvidí, jak se jim vede a zda to funguje, migrace nastane i u nich.

„Problém se starými workloady, aplikacemi, službami je ten, že se někdy musí přepsat, znovu vytvořit,“ vysvětluje. „Možná uvidíme nějaké jednoduché přesuny, kdy se workload jen vezme a vloží do cloudu a bude fungovat, ale i taková aplikace bude muset být ve finále přepsána tak, aby byla cloudu plně přizpůsobena.“

Zaměření na migrační strategii je přirozený a důležitý vývoj, obzvláště pro ty firmy, které byly zatím z cloudu spíše zmatené.

Během Keynotu prohlašoval generální ředitel AWS, Andy Jass, že si mnoho podniků myslí, že cloud samotný je „všechno nebo nic“. AWS prý pracuje na tom, aby zákazníky poučilo o možnostech hybridního systému, kdy je část workloadu v cloudovém prostředí a část na on-premises, fyzických serverech.

„Jakákoli IT organizace, která má rozběhlé vlastní operace, bude muset alespoň dočasně přejít na hybridní řešení,“ věří Orban. „Děláme vše, co můžeme, abychom jim v tom pomohli.“

Jedna z největších výzev migrace se týká spíše lidí než technologie, vysvětluje. IT pracovníci se mohou zdráhat učit se nové cloudové technologie a rozšířit tak své znalosti a schopnosti.

Na to se musí IT ředitelé a manažeři zaměřit, jde o problém, který je nutné rychle vyřešit.

ICTS24

„Pro každého IT profesionála na světě je cloud nejlepší příležitostí naučit se nové schopnosti, které pro ně budou užitečné dlouhou dobu,“ uzavírá Orban. „Ale lidé se bojí toho, co neznají. Obavy trochu zdrží přesun podniků na cloud.“

Jako první by manažeři měli zapracovat na tréninkovém a certifikačním programu pro své IT zaměstnance.