Hlavní navigace

Přehled hlavních událostí roku 2009 v IT

17. 12. 2009

Sdílet

Přehled některých nejvýznamnějších událostí, které se staly v letošním roce v IT segmentu - ať už jde o Česko, nebo o svět.

■ Velcí výrobci pevných disků jako Fujitsu, Hitachi GST, Seagate, Samsung, Toshiba, Western Digital nebo IBM se na začátku roku dohodli na používání stejné metody šifrování celého disku, která je označována jako FDE (full-disk encryption). Oznámilo to sdružení Trusted Computing Group. Novinka se dá použít na všech modelech disků včetně SSD.

■ SAP uvedl v únoru na náš trh balík podnikového softwaru Business Suite 7. Vylepšení spočívá mimo jiné v propracovanější analytické práci s daty či v modulárnější podobě softwaru.

■ BVV v únoru oznámilo, že Invex v tradičním veletržním pojetí po osmnácti ročnících skončil. Nahrazuje jej akce Invex Forum, samostatně konaná dvoudenní konference s podtitulem „Odborné ICT setkání“.

■ Dohodu, která umožňuje společnosti HP distribuovat operační systém Sun Solaris 10 na serverech a blade platformách ProLiant a poskytovat k němu technickou podporu, uzavřely v únoru firmy HP a Sun.

■ Bývalé továrny na čipy společnosti AMD byly v únoru definitivně odděleny do samostatné firmy GlobalFoundries. Jde o jeden z kroků restrukturalizace AMD.

■ Intel uvedl v březnu na trh 45nm serverové procesory Xeon postavené na architektuře Nehalem. Nabízejí mimo jiné tříkanálový paměťový řadič, cache třetí úrovně sdílenou všemi jádry či inteligentní power management.

■ Cisco v březnu oznámilo, že vstupuje na trh se servery, a to v rámci své iniciativy Unified Computing System. Ta v jednom šasi nabízí výpočetní i síťové prostředky, virtualizační technologii a úložné systémy.

■ Výlučně na firemní zákazníky se začala orientovat firma GTS Novera. Opustila proto v březnu segment domácností, malých firem a živnostníků (šlo o přibližně 20 tisíc jejích klientů).

■ Službu, která umožní využívat korporátním uživatelům VoIP služby Skype prostřednictvím přímé podpory protokolu SIP v jejich pobočkových IP ústřednách, představila v březnu firma Skype.

■ Rackable Systems, dodavatel výkonných serverů určených především pro komerční sektor, převzal za 25 milionů dolarů firmu SGI.

■ Sdružení Bluetooth Special Interest Group (SIG) v dubnu zveřejnilo specifikace verze 3.0 bezdrátového standardu Bluetooth. Varianta 3.0 mimo jiné nabízí zvýšení rychlosti až na 480 Mb/s.

■ Oracle v dubnu oznámil, že kupuje firmu Sun Microsystems (původním vážným zájemcem o Sun byla přitom firma IBM). Klíčovými přebíranými technologiemi jsou podle Oraclu Java a Solaris. Cílem je vytvořit z firmy Oracle komplexního globálního dodavatele firemního IT.

■ Service Pack 2 pro produkt Office 2007 zpřístupnila v dubnu společnost Microsoft. Zásadní na něm je to, že přináší podporu pro otevřený -dokumentový formát ODF (OpenDocument Format) a pro formát PDF.

■ Plnou bezplatnou verzi produktu XenServer v dubnu uvolnil Citrix. Uživatelé, kteří budou chtít využít pokročilejších funkcí pro správu virtualizace, si ale musí zakoupit produkt Essentials for XenServer. Na podzim pak Citrix uvedl na trh XenDesktop 4 – produkt, který má prý zpřístupnit virtuální desktopy Windows v podstatě všem typům zaměstnanců.

■ Intelu byla v květnu Evropskou unií zatím nepravomocně udělena pokuta za porušení antimonopolních zásad – více než jedna miliarda eur.

■ VMware v květnu představil nový virtualizační systém vSphere 4, který je podle výrobce optimalizován pro nasazení v prostředí cloud computingu. Lze prý v něm díky dostatečné výkonové kapacitě provozovat v podstatě jakoukoliv obchodní aplikaci. Na podzim pak oznámil i View 4, systém pro virtualizaci desktopů, jenž podporuje protokol PC over IP (PCoIP) umožňující přenášet na klientské systémy jen komprimovanou grafiku, která je předtím zpracovávána přímo na výkonném serveru.

■ Eset v červnu vstoupil na trh bezpečnostních služeb. Nabízí čtyři hlavní kategorie servisu – Vyhledávání a správa zranitelností, Zabezpečení perimetru sítě, Systém řízení informační bezpečnosti a Bezpečnostní audit.

■ Od 1. července 2009 vstoupil v platnost zákon č. 300/2008 Sb. upravující použití datových schránek a elektronickou manipulaci s doku-menty. Na jeho základě musí orgány veřejné moci, právnické osoby zřízené zákonem a právnické osoby zapsané v obchodním rejstříku komuni-kovat s úřady prostřednictvím nově vzniklého elektronického systému datových schránek. K reálnému rozběhu služby došlo až v závěru letošního roku.

■ Google o prázdninách oznámil, že vyvíjí open source operační systém Chrome a ke konci roku jeho kód zveřejnil. Podle výrobce je určen především pro zařízení, která slouží k přístupu na internet. Jako open source představil Google i nový programovací jazyk Go, který podle tvůrce eliminuje složitost psaní kódu, aniž by byl dotčen výkon výsledné aplikace.

■ Yahoo se v srpnu dohodl na spolupráci s Microsoftem – mimo jiné bude nabízet vyhledávací služby prostřednictvím řešení Microsoft Bing a z Redmondu získá i reklamní systém AdCenter. Cílem je lepší konkurenceschopnost obou firem vůči Googlu.

■ Novou službu, pomocí které si uživatelé mohou vzdáleně zálohovat svá data z mobilu, představila o prázdninách firma Telefónica O2 ČR. Později firma oznámila i nové řešení Enterprise Security pro provádění bezpečné elektronické transakce formou jednoznačného ověření uživatele pomocí jeho mobilního telefonu – určena je pro firemní zákazníky.

■ Firmu SPSS, poskytovatele systémů pro analýzu dat, koupila o prázdninách za 1,2 miliardy dolarů firma IBM. SPSS se specializuje na prediktivní analýzu informací.

■ Definitivní dohodu o převzetí společnosti Data Domain, poskytovatele řešení pro deduplikaci uložených dat, oznámila o prázdninách firma EMC. Celková hodnota transakce dosáhla výše 2,1 miliardy dolarů. Původním zájemcem o Data Domain byl přitom NetApp, EMC jej však přeplatila.

■ Nový typ NAND technologie, která dovoluje uložení 3 bitů v jediné paměťové buňce (3bpc, 3 bits per cell), představily v srpnu Intel a Micron. Nová technologie využívá 34nm výrobní proces a slibuje mnohem efektivnější ukládání dat především v paměťových kartách flash nebo na USB discích.

■ Middleware, který dokáže sbírat informace z různých síťových senzorů, tato data sám analyzovat a podle výsledku je posílat na odpovídající podnikové aplikace, představila společnost IBM.

■ Skupina soukromých investorů včetně Marca Andreessena, spoluzakladatele firmy Netscape, koupila v září od společnosti eBay dvoutřetinový podíl ve firmě Skype, a to za 1,9 miliardy dolarů.

■ Přesun virtuálních strojů mezi fyzickými servery geograficky vzdálenými třeba i stovky kilometrů umožňuje nové řešení, jež v září představily společnosti Cisco Systems a VMware.

■ Za přibližně 900 milionů dolarů koupila společnost Avaya divizi podnikových řešení firmy Nortel. Další divize Nortelu později převzaly například Kapsch či Ciena.

■ Dohodu o koupi firmy Tandberg v září oznámilo Cisco. Chce pomocí ní rozšířit své dosavadní portfolio řešení pro firemní spolupráci. Podle původní smlouvy mělo zaplatit přibližně 3 miliardy dolarů, později kvůli -nespokojeným akcionářům Tandbergu cenu navýšilo o 400 milionů.

■ HP v září propojilo své síťové, úložné a serverové systémy do jediné platformy. V první fázi půjde o bladová šasi BladeSystem doplněná nově o produkty ProCurve. Později se k této integraci připojí i další systémy.

■ Microsoft uvedl v říjnu na náš trh nový klientský operační systém Windows 7, od něhož se má podle představitelů firmy prodat do konce příštího roku 800 tisíc licencí. Zároveň byl na trh uvolněn i systém Windows Server 2008 R2 a později i Exchange Server 2010. Na podzim Microsoft uvolnil i bezplatný antivirový systém Security Essentials, jenž nahrazuje placený Windows Live OneCare, jehož další vývoj výrobce již dříve ukončil.

■ Nové bezpečnostní aplikace Norton, jež ve stejné době představil Symantec, využívají zcela nový model zabezpečení Quorum, jenž zjišťuje nový škodlivý kód na základě reputace stahovaného souboru – prý tak převyšuje tradiční zjišťování založené na signaturách a analýze chování.

■ Nová analytická řešení, která mají firmám pomoci jednotně spravovat a kontrolovat nestrukturovaná i strukturovaná data a zajistit tak potřebný přehled o obsahu uchovávaném v podniku i mimo něj, představilo IBM.

■ Koalici Virtual Computing Environment (VCE) zaměřenou na vývoj nových řešení pro oblast virtualizace datových center a privátní cloud infrastruktury vytvořily společnosti Cisco, EMC a VMware.

■ Společnost Canon v listopadu oznámila, že hodlá koupit za přibližně 730 milionů eur (téměř 1,1 miliardy dolarů) konkurenční firmu Océ. Obě společnosti prý vytvoří korporaci s komplexní nabídkou tiskových služeb a řešení.

ICTS24

■ Společnosti AMD a Intel se v listopadu dohodly na mimosoudním vyrovnání svých sporů. AMD mimo jiné stáhne své žaloby proti Intelu a ten jí naopak zaplatí částku 1,25 miliardy dolarů a vykoná další ústupky.

■ HP v listopadu koupilo za přibližně 3 miliardy dolarů firmu 3Com a rozšířilo tak své portfolio o páteřní přepínače či systémy IPS.