Výnosy trhu s DRAM poklesly v porovnání s minulým rokem o 41 procent na 3,57 miliardy dolarů v prvním čtvrtletí tohoto roku, což je nejnižší číslo od čtvrtého čtvrtletí 2001. V porovnání s posledním čtvrtletím minulého roku jde o 18 procentní propad z 4,38 miliardy dolarů.
Pád DRAM průmyslu začal před dvěma lety, kdy kvůli nadbytku továren na výrobu těchto pamětí došlo k přehlcení trhu. Celosvětová krize později zasáhla obchod s DRAM menším prodejem produktů, ve kterých se paměti používají - hlavné pak osobních počítačů.
Celosvětový prodej PC spadl v porovnání s loňským rokem o 6,5 procenta v prvním čtvrtletí, dodává Gartner.
Podle Gartneru zaznamenal v tomto čtvrtlení nejhorší propad ze všech německý výrobce čipů Qimonda. Společnost vyhlásila bankrot již ze začátku roku, srazila produkci a dále už vyprodává převážně skladové zásoby.
Samsung Electronics, největší světový výrobce paměťových čipů, vyšel z tohoto čtvrtletí nejlépe. Prodej produktů jihokorejské společnosti sice propadl, ale její podíl na trhu vzrostl.
"Finanční výnosy a technologický náskok firmy Samsung představují výhodu, o které se může ostatním výrobcům v těchto podmínkách jen zdát," uvedl ve zprávě Andrew Norwood, analytik čipů ve společnosti Gartner.
Firmy Hynix Semiconductor a Micron Technology také zaznamenaly propad výnosů v prvním čtvrtletí, ale zároveň posílily podíl na trhu. Hynix zůstal druhým největším výrobcem DRAM pamětí, zatímco Micron vystřídal na třetím místě japonskou společnost Elpida Memory, která se propadla na čtvrté místo.
Propad výnosů byl během prvního čtvrtletí stále větší. Společnosti již za posledních osm čtvrtletí zaznamenaly ztrátu 15,2 miliardy dolarů.