Z výzkumu rovněž vyplynulo, že 58 procent respondentů se domnívá, že se do tří let bude minimálně čtvrtina dat a aplikací v jejich firmě ukládat či používat v privátním cloudu. Respondenti jsou přesvědčeni také o budoucím používání veřejného cloudu. Celkem 26 procent z nich uvedlo, že předpokládají, že do tří let bude jejich firma minimálně jednu čtvrtinu dat a aplikací ukládat či používat právě v něm. Vyplývá to z průzkumu společnosti Cisco mezi účastníky dubnové konference Cisco Expo 2011, do kterého se zapojilo téměř 550 respondentů.
Průzkum se zaměřil i na datová centra. Podle 70 procent respondentů se zvýší úloha sítí v datovém centru ve firmách především proto, že mohu sjednocovat servery, úložiště a virtualizaci zdrojů a lépe spravovat zdroje a bezpečnost. Mezi nejdůležitější obchodní trendy, které se dotýkají datových center, patří virtualizace (49 procent), nutnost snižovat náklady (49 procent), nárůst počtu aplikací a objemu dat (44 procent), bezpečnost řízení rizik (38 procent), práce na dálku a mobilita zaměstnanců (25 procent) či cloud computing (19 procent). Na otázku, co v současné době nejvíce řeší v oblasti datových center, odpovědělo nejvíce (29 procent) dotázaných energetickou náročnost. Shodně po 25 procentech označili výkon a fyzický prostor. (Respondenti mohli vybrat více možností odpovědi.)
Mezi hlavní faktory, které podporují rozvoj datových center, patří stále častěji využívaná práce na dálku, požadavek na mobilní přístup k datům či na důkladné zabezpečení informací.
Cloud přináší nejen ekonomické efekty, ale i snadnou správu služeb a možnost jejich rychlého rozšíření. Uživatelé si stále častěji uvědomují, že komplexita vnitřního prostředí a jeho správa přináší mnohem více rizik než spolehnutí se na cloudové služby.
Část průzkumu společnosti Cisco se věnovala také oblasti virtualizace, která umožňuje využívat zdroje informačních technologií na vyžádání a v potřebném rozsahu z kteréhokoliv místa organizace. Tím se stává jakýmsi základem pro další rozvoj cloudu. Podle průzkumu dnes více než polovina českých organizací v současné době realizuje projekt zaměřený na virtualizaci. Jde nejčastěji o servery (54 procent), virtualizaci úložišť (18 procent), desktopu (14 procent) či síťové infrastruktury (14 procent). Dalších 17 procent podniků či institucí projekty zaměřené na virtualizaci v následujících měsících plánuje. Přínosy virtualizace vidí především v lepším využití existujících zdrojů (59 procent), v zjednodušeném řízení (37 procent) a snížení celkových nákladů na vlastnictví (TCO) (35 procent).