V prvé řadě musíme ocenit kvalitní konstrukci – ultratenké tělo vyrobené z hliníku působí v kontextu plastových konkurentů dojmem kvality, trvanlivosti. A netrpí příliš ani na nenáviděné otisky prstů.
Zenbook UX31A leží cenově i výkonnostně uprostřed řady ultrabooků od ASUSu druhé generace (k dalším letos představeným modelům patří UX32A a UX32VD). Testovaný model je vybaven procesorem Intel Core i7 (3517U), jenž běží na frekvenci 1,9 GHz a operační pamětí 4 GB DDR3. Odezva systému je díky němu (a kombinaci se SSD, ale o tom až za chvíli) velmi svižná.
Oproti svému předchůdci (UX31), který disponoval rozlišením „pouhých“ 1 600 x 900 pixelů, se může UX31A pochlubit přídomkem Full HD, jeho matný displej s LED podsvícením má totiž rozlišení 1 920 x 1 080 pixelů. Vzhledem ke shodné úhlopříčce displeje (13,3 palce) se dostaneme k mnohem větší hustotě pixelů a tím i lépe vykresleným detailům. Mimochodem, shodná zůstává i hmotnost (1,3 kg).
Pokud jde o pevný disk, je ASUS UX31A vybaven SSD diskem o kapacitě 256 GB, který je nově ve verzi SATA s průtokem 6 Gb dat za sekundu, což umožňuje rychlé loadování aplikací i bleskurychlý start operačního systému Windows 7 Professional. A uvážíme-li, že už model UX31 zvládal přechod z režimu spánku do plně ovladatelné podoby za asi 2 sekundy, je UX31A pro ty, kteří neradi čekají, dobrou volbou.
Základní vlastnosti ještě doplníme standardní integrovanou grafikou Intel HD 4000, která hravě zvládá běžné úkoly a má ambice se poprat i se středně náročnými hrami (ovšem spíše v základním nastavení).
Dalším specifikem řady ultrabooků od ASUSu je zvuk. Ten byl vyvinut ve spolupráci s dánskou společností Bang & Olufsen, použitá technologie se nazývá SonicMaster. Stejně jako ultrabooky ostatních výrobců mají i ty od ASUSu tendenci znít kovově ve vyšších hlasitostech. Nicméně to je dáno zákony fyziky (miniaturní reproduktor nikdy nebude mít určité vlastnosti) a při rozumné úrovni hlasitosti se dočkáte relativně čistého zvuku bez velkých nepřesností.
V oblasti konektivity máte k dispozici dvojici rychlých USB konektorů ve standardu 3.0, kromě nich pak na těle naleznete jeden microHDMI výstup, výstup na monitor či projektor, 3,5mm jack na sluchátka a mikrofon a univerzální čtečku karet. Zmínku si zaslouží ještě webkamera s rozlišením 1 megapixel.
Chlazení je řešeno stejně jako u první generace, tj. kanálkem ve tvaru písmene V, který prochází přístrojem a jeho součástí je měděné žebrování. Ten odvádí přebytečné teplo a zabraňuje přehřívání.
Baterie je čtyřčlánková a má výbornou kapacitu 6 840 mAh. Výdrž na jedno nabití udává výrobce teoretickou hodnotou „až sedm hodin“, která by mohla být reálná v případě, kdy nemáte zapnutou Wi-Fi, nepřehráváte multimédia a jas displeje se nachází na minimu. V reálném provozu jsme při surfování na internetu, práci s kancelářským balíkem a přehráváním hudby na pozadí docílili výdrže na úrovni zhruba poloviční, tedy 3,5 hodiny. I to je však na takto výkonné zařízení s minimální hmotností velmi pěkný výsledek.