Recenze: Diskeeper 2009 Professional

21. 2. 2009

Sdílet

Fragmentace pevného disku obvykle začíná jako nepříjemné zpomalení práce s počítačem, může ale končit i fatálním selháním disku.

Diskeeper 2009 Professional

Na stupni fragmentace samozřejmě závisí rychlost počítače, a tak pokud máme pocit, že se kurzor prodírá sudem s melasou, vyplatí se začít hledat řešení. S novou verzí svého programu Diskeeper přichází pravidelně každý leden stejnojmenná firma.

Už minulá verze byla opravdu podařená a dlužno dodat, že nová verze se nenechá nikterak zahanbit. Byla vylepšena osvěčená aplikace InvisiTasking, zaručující, že pro defragmentaci bude použita pouze ta část zdrojů, které nejsou v dané chvíli použity, takže při práci nepocítíme žádné zpomalení. Novinkou je u této technologie záruka, že při defragmentaci nedojde k žádnému konfliktu s ostatními programy, což navíc celý proces zrychluje.

diskeeper 2009


Samozřejmě zůstala aktivní i možnost defragmentace při spouštění počítače, která umožní přesun těch souborů, které si jinak běžící operační systém chrání. Dalším esem v rukávu je technologie Intelligent File Access Acceleration Sequencing Technology 2 (I-FAAST 2.0), která neustále monitoruje všechny soubory a podle frekvence jejich používání je na pevném disku přerovnává. Firma sice  nasazení této technologie vyhlašuje za novinku, stejná verze se ale objevila už loni. Teoreticky by měl být přístup k souborům o 80 procent rychlejší nežli na novém počítači, něco podobného je ale pro normálního uživatele prakticky nezměřitelné.

diskeeper 2009


Druhá verze technologie Frag Shield zase zaručuje, že kritické soubory budou přesouvány s větší péčí, čímž by mělo být zabráněno možností selhání disku při defragmentaci. Zdůrazněna byla také péče o využití prostoru ve chvíli, kdy na disku zůstává méně než 1 procento volného prostoru. Využití nové technologie Terabyte Volume Engine zase umožnilo defragmentaci i dnešních obřích disků. Tuto technologii ale nalezneme jen u verze Diskeeper Pro Premier. Tato verze se navíc pyšní technologií Hyperfast, která je určena pro disky SSD.


Prakticky každý krok si můžeme nastavit podle potřeby, buď nechat Diskeeper dělat svoji povinnost automaticky v pozadí, nebo všechno vypnout a používat jej k manuální defragmentaci ve chvíli, kdy se nám to hodí. Nejšikovnější je na počátku defragmentovat disk manuálně a potom již vše svěřit programu, automatická dfragmentace pracuje v reálném čase a pevný disk bude mít stále svůj lesk a břink.

 

Verdikt:

ICTS24

Diskeeper již delší dobu nemá výraznou chybu. Krása je prostě v jednoduchosti. Od minulé verze sice nic výrazného nepřibylo, ono ale v opravdu podařeném programu již asi není co vylepšovat.


diskeeper 2009

Klady:  Plně automatická a spolehlivá  defragmentace, nízká cena
Zápory: Snad jen cena by mohla být o fous nižší

Hodnocení: 90%

Autor článku

Dlouholetý spolupracovník magazínu PCWorld a Computerworld.cz. Zajímají ho hlavně recenze různých programů, speciálně fotoeditory a vše kolem grafiky.